“Ebu Muhammed el-Cevlani’ye dair şahitliğim”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Eylül 2019 | Salı 13:14

Heyet Tahrir’uş Şam şura üyesi Şeyh Ebu’l Feth El-Ferğali, Tahrir’uş Şam genel emiri Muhammed Cevlani’ye dair şahitliği hakkında risale yayınladı.

Risalenin tam metin tercümesi:

ÖNCE ALLAH SONRA TARİH İÇİN ŞAHİTLİK

-Birçoğunu görmekle birlikte- Şam cihadı komutanları arasında güzel komutanlıkta, idarede, cihada ve Allah yolunda mücahidlerin saflarının birliğine düşkünlükte, olgun akıl ve doğru görüşlülükte Ebu Muhammed el-Cevlani gibisini görmedim. Onun böyle olduğunu zannediyorum, hesabı ise Allah’a aittir, Allah’a karşı kimseyi tezkiye edemeyiz.

Şu anda Şam cihadında onun rolünü yerine getirebilecek, yerini doldurabilecek hatta bunda ona yaklaşacak hiç kimseyi tanımıyorum.

Bu, Allah’a din olarak yaklaştığım görüşümdür. Bunu gizli ve açık olarak herkese aktarıyorum. Benimle birlikte oturup bu konuyu benimle tartışanlar bunun böyle olduğunu bilirler.

Daha önce bu açıklıkta bir şey yayınlamamamın nedeni, ihtiyaç durumu dışında övmenin şer’i olarak kerih görülmesidir, şu anda bu ihtiyaç hasıl olmuş bulunmaktadır.

Mısır’da cihad komutanlarından tanıdıklarım arasında (bunlar da çoktur) onun gibisini görmedim.
Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)’in “İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah’a şükretmez” (İmam Ahmed rivayet etmiştir, Elbani sahih olduğunu söylemiştir.) buyruğu ile hareket ederek; Şam cihadının korunmasında, ilerletilmesinde ve geliştirilmesinde Şeyh Ebu Muhammed el-Cevlani’nin büyük bir üstünlüğü vardır. Yaptıklarının bazısı meşhurdur ve herkes görmektedir. Bazısını ise sayılı kişiler bilmektedir. Allah’ın izni ile birgün herkes bunları öğrenecektir. Şu anda sadece Allah’ın bilmesi yeterlidir.

Yine Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)’in şu buyruğu ile amel ederek: “Din nasihattir” (Sahabeler) Kim için ey Allah’ın resulü?” Resulullah: “Allah, kitabı, resulü, müslümanların imamları ve geneli için.”
(Buhari ve Muslim rivayet etmiştir.)

Ben Şam’da bulunan mücahidlerin geneline, özelde ise muhacir ve ensardan olan mücahidlere; şu anda olduğu üzere, Allah’ın sözünün yüceltilmesi ve şeriatının hakim kılınması yolunda mücahid olduğu ve bunu açıkladığı sürece, bu kişi etrafında toplanmalarını, zorlukta ve kolaylıkta maruf üzere onu dinleyip ona itaat etmelerini nasihat ediyorum.

Bu mubarek savaşta birden fazla kez ölüme maruz kaldım. (Bunu zikretmeyi istemezdim, ancak zaruret hükümleri bulunmaktadır.) Bu dünyada geride kaç günüm kaldığını bilmiyorum. Bu şahitliği ve bu nasihati Allah Subhanehu’ya itaat olarak görüyorum ve Allah’a kavuştuğumda sayfamda bir taat olarak bunun da bulunmasını ümit ediyorum.

Mütercim: Muhammed ATTA

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.