El Kaide Lideri Usame Bin Ladin’in Eş-Şebab’a mektubundaki o ayrıntı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Nisan 2018 | Pazar 02:37

El Kaide Lideri Usame Bin Ladin’in evinden çıkan gizli yazışmalar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Bu yazışmalar arasında Somali el-Şebab Hareketi komutanı Muhtar Ebu Zubeyr’e yazdığı mektupta yer ince ayrıntı dikkat çekiyor. Bu mektup El Kaide ismi ve etiketi ile hareket etmek isteyen oluşumların basiret derecesini göstermesi açısından da önemli bir vesika niteliğinde. Mektup Suriye sahasından aktivist Muhammed Atta tarafından Türkçeleştirildi. İlginize sunuyoruz:

 

Usame bin Muhammed bin Ladin’den  Muhtar Ebu Zubeyr kardeşe…

Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh

Değerli mektubunuz bize ulaştı. Onu okumaktan ve mücahid grupların birçoğunun sizinle birleşmesi haberlerinden çok mutlu oldum. Bu, hayırla müjdelenecek bir durumdur. Medya aracılığıyla sizin haberlerinizi ve zaferlerini takip etmekteyiz. Somali’de bir İslam Emirliği kurulmasını ümit etmekteyiz. Çabalarınız ve cihadınızdan ötürü Allah sizleri hayırla mükâfatlandırsın, görüşlerinizi düzeltsin, ayaklarınıza sebat versin ve düşmanlarınıza karşı sizleri muzaffer kılsın.
Allah’ın izniyle durumlarınızı öğrenmek, aramızda nasihatleşmek ve görüş teatisinde bulunmak için iletişimimizi devam ettireceğiz.

Değerli mektubunuzda bazı meseleler zikredilmiştir ki, bunlar arasında iki önemli konuyu tartışmaya açmışsınız:
Birincisi: Devlet ilanı. Bu meseleyle ilgili olarak, sahada fiili bir emirlik bulunmasını ancak bu merhalede medya aracılığıyla bunun ilan edilmemesini veya -her hangi bir sebeple düşman eline düşmesi durumunda ellerinde bir vesika olmaması için- bunun kâğıt üzerinde ispat edilmemesini öneriyoruz.
Bu süreçteki görüşüm budur. İleride durumların iyileşmesi halinde ilan yapılabilir.
Sizler sahadasınız ve tanık olan gaip olanın görmediklerini görür. Eğer şu anda ilan edilmesi görüşünü tercih ederseniz bunun “Somali İslam Emirliği” adı altında olması ve emirin adının, Somali İslam Emirliği emiri şeklinde olması güzel olur.

İkincisi: Kaidetu’l-Cihad örgütü ile birleşme meselesi. Öncelikle şunu söylemek isterim: Bizler sizleri tam bir şekilde hoş karşılıyoruz.
Bundan ötürü çok mutlu olduk. Mücahidlerin çoğunu tevhid kelimesi altında birleştirerek Müslüman ümmete lütufta bulunan Allah subhanehu ve Teâlâ’ya hamd ediyoruz. Allah azze ve celle’den, Müslüman ümmetimize lütufta bulunarak,- Allah’ın izniyle- raşid hilafetin ikamesi için mücahidleri muvaffak kılmasını ve düşmanlarına karşı desteklemesini diliyoruz.

El-Kaide ile birleşme meselesiyle ilgili olarak ise; bu şer’i vacibin ilan edilmeden gizli mektuplar aracılığıyla tamamlanmasını, bizim ya da sizin tarafınızdan yetkili kimselerin, ‘birleşmenin tamamlandığı’ yönünde herhangi bir açıklamaları olmadan, bu meselenin Somali halkı arasında yayılmasını uygun görüyorum. Sizin tarafınızdan, el-Kaide ile ilişki durumunu sorulduğunda, olumlu ya da olumsuz bir açıklamada bulunmadan ‘aradaki bağın İslam kardeşliği olduğunun’ belirtilmesiyle yetinilmesi gerekir.

Bu süreçte görüşümüz budur. Eğer durumlar düzelir ya da sahanızda ilanın üzerine terettüp edecek maslahatların ilan edilmemesine baskın olduğu kanaatine varırsanız, bu durumda ilanda bir beis yoktur.

Bunun nedeni, ilan yapıldığında – Irak ve Cezayir’deki kardeşlerde olduğu gibi – düşmanların size karşı seferberliklerinin daha da artmamasıdır. Bununla birlikte düşmanlar bunu bileceklerdir. Halk arasında yayılan bir şeyin saklanması çok zordur. Lakin itiraf, delillerin en büyüğüdür. Böylece Somali’deki Müslümanlara insani yardımlar sunmak isteyenlere alan açık olacak, bu sözden etkilenmeyeceklerdir. Şöyle ki, kesin deliller üzerine bina edilmiş olmaması, Emirlik bölgelerindeki Müslümanlara ve bizzat Emirliğin kendisine karşı yürütülecek olan kuşatmayı hafifletecektir.

Konuşmalarımda, Körfez ülkelerindeki tüccarları, -daha önce Sudan’da denediğimiz- külfeti az olmakla birlikte etkin, gelişmeye açık ve önemli projelere yönelik teşvikte bulunmak istiyorum. Mücahidlerin aleni olarak el-Kaide ile birleşmeden kalmaları, Somali’deki kardeşlerine yardım etmeyi isteyen tüccarların durumunu kolaylaştıracaktır. Bu projenin başarılı olması, Somali’deki Müslümanların sıkıntılarını hafifletecek ve insanların oradaki mücahidlerle birlikte kalmalarına sebep olacaktır.

26 Şaban 1431 h.
Kardeşiniz Zmaray

Mütercim: Muhammed Atta

Fetih Medya – Özel Haber

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.