El-Kaide Merkez Emirliği: “Arakan sizi çağırıyor”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Eylül 2017 | Çarşamba 13:06

El Kaide’nin merkez emirliği Arakan için “Cihat ve Genel Seferberlik” çağrısı yaptı

El Kaide’nin merkez emirliği tarafından yapılan açıklamada, “Arakan sizi çağırıyor” adlı bir beyanat yayınladı.  ”Arakan’daki kardeşlerimizin tattıkları acı, Myanmar hükumetine de tarttırılmalı.” denildi.Açıklamada; Bangladeş, Hindistan ve Filipin başta olmak üzere bütün Mücahitlerin Arakandaki zulmü def etmeleri için genel seferberliğe davet etti. Arakan lıların her türlü yardıma muhtaç olduğuna değinip İslam ümmetinden yardım istedi.Bütün Müslümanları Arakan’daki zulmü durdurmaya ve Müslüman Rohingya halkına destek olmaya çağırdı. Genel seferberlik ilan edilmesi gerektiğini bildiren açıklamada ‘silahlı direnişin dini bir yükümlülük haline geldiği’ belirtildi.

‘Teröre karşı savaş’ kavramına dikkat çekilen açıklamada, Arakan’daki katliamların ‘terörle mücadele’ söylemi ile meşrulaştırılmaya çalışıldığı savunuldu.

 

“Teröre karşı savaş söyleminin benimsenmesi, bütün suçlarının ve hataların bağışlanmasını, belki de Nobel barış ödülü ile ödüllendirilmeyi mümkün kılan bir söylem ve her iktidar için yeni eğilim haline geldi. Katliamlar, insan bedenlerinin parçalanması, evlerin ateşe verilmesi, halkın yerlerinden sürgün edilmesi, Arakan’da tüm bu yaşananlar ‘terörle mücadele’ çerçevesinde sürdürülüyor.”

‘Bu vahşet cezasız kalmamalı’

Bütün Müslümanları harekete geçmeye çağıran El Kaide, Myanmar hükümetinin muhaliflerle savaş adı altında yürüttüğü askeri operasyonlarla ilgili olarak “Arakan’daki kardeşlerimize yönelik vahşeti cezasız kalmamalı. Arakan’daki kardeşlerimizin tattıkları acı, Myanmar hükümetine de tattırılmalı…” dedi.

Myanmar’daki Müslümanlara yardım etmenin şer’i zorunluluk ve dini bir yükümlülük haline geldiğini belirtilen açıklamada Bangladeş, Hindistan, Pakistan ve Filipinler’deki Müslümanlara Burma’ya [Myanmar] doğru yola çıkılması çağrısı yapıldı.

 

“Bangladeş, Hindistan, Pakistan ve Filipinler’deki Mücahitleri Burma’ya doğru yola çıkmaya, Arakan’daki Müslüman kardeşlerini savunmak için gereken her türlü hazırlığı yapmaya, kardeşlerinin haklarını savunmak için Myanmar’ın vahşetine karşı direniş göstermeye çağırıyoruz”

Silahlı direniş ve seferberlik çağrısı

Arakan’da ‘silahlı direnişin’ zorunluluk haline geldiği savunularak tüm Müslümanların para, ilaç, yiyecek, giyecek ve silah gibi bölgedekilerin ihtiyacı olan her türlü desteği vermeleri gerektiği bildirildi. Ayrıca, Müslümanlara karşı sürdürülen saldırılarla ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturmanın önemine dikkat çekildi.

Kuran ayetleri ve hadislerden birçok alıntı yapılan açıklamada “Eğer Müslümanların yaşadığı bir yere düşman saldırdığında o bölge halkı bu saldırıyı engelleyecek güç ve imkânlara sahip değilse silahlı mücadele bireysel zorunluluk olmaktan çıkar, genel zorunluluğa dönüşür.” denildi. El Kaide, Hanefi mezhebinin konu hakkındaki görüşüne yer vererek bölgede silahlı direnişin tüm Müslümanlar için farz olduğunu savundu.

 

“Hanefi mezhebi âlimlerine göre eğer Kâfirler, Müslümanların yaşadığı bir bölgeye saldırırsa cihat, o bölgede yaşayan her Müslüman için farz olur. O bölgedeki Müslümanlar düşman saldırısına karşı koyamayacak durumdaysa onlara en yakın yerdeki Müslümanlara da cihat farz olur. Ve bu durum düşmana güç yetirene kadar devam eder, ta ki cihat Doğu’dan Batı’ya tüm Müslümanlar için farz haline gelene kadar.”

 

Geçtiğimiz günlerde de El Kaide’nin Arap yarımadası kolu Lideri Şeyh Halid Bin Ömer Betrafi, Arakan’lı Müslümanlara yönelik katliamlar hakkında bir açıklama yayınlayarak cihat çağrısı yapmıştı.

 

Fetih Medya

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.