‘El Kaide, Tunus’ta DAEŞ’in Küllerinden Yeniden Doğmak İstiyor’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Şubat 2018 | Cuma 09:32

Güvenlik kaynakları, Tunus’a gittikten kısa süre sonra özel kuvvetler tarafından Cezayirli üst düzey bir cihat komutanının öldürülmesi ile El Kaide’nin Kuzey Afrika devletinde rakibi DAEŞ’in büyük yenilgiler yaşamasının ardından yeniden bir araya gelmeye çalıştıkları yönündeki endişeleri dile getirdi.

Geçtiğimiz ay, Tunus özel birlikleri, Tunus Cezayir sınırındaki dağlık bir bölgede İslami Mağrib’teki ElKaide’nin (AQIM) lideri olan Ebu Musab Abdul Wadud olarak bilinen Abdelmalek Droukdel’in baş yardımcılarından Bilel Kobi’yi öldürdü.

Üst düzey bir Tunus güvenlik kaynağı, Kobi’nin Tunus’taki El Kaide gruplarını yeniden birleştirmek ve saflarına daha fazla üye kazandırma görevinde olduğunu açıkladı.

AQIM, Kuzey Afrika’da güçlü bir cihat örgütü olsa da 2013’e kadar Irak, Suriye ve Libya’daki toprakların ele geçirilmesinden sonra birçok cihat yanlısı, DAEŞ’e akın etti.

2011’de Zeynel Abidin Bin Ali’yi deviren ve uzun süren kargaşayla devam eden Arap Baharı ayaklanmasından bu yana ülkede yoksulluğun yaygınlaştığı gözleniyor.

Fakat DAEŞ’in cevabı ise, savaşçıların evlerine dönmesi ya da katılmak için yeni bölgeler araması yerine güvenlik güçleri tarafından yapılan saldırılara karşı saldırı yapmaktı.

Örgütün Irak ve Suriye’nin yanı sıra komşu Libya’daki topraklarını da kaybettiği için üyeleri azaldı.

İki Tunus güvenlik kaynağının verdiği demeçte, AQIM’in, DAEŞ gazileri arasından yeni yetenekler yaratmaya çalıştığı ifade edildi.

El Kaide, Osmanlı Devletinin yıkılışının ardından İslam Dini için savaşmayı uluslararası arenada yayan ilk grup olarak tanınıyor. Örgütün ABD’yi hedef alan 11 Eylül saldırısı, Müslüman gençler arasında çok popüler. Buna karşın El Kaide’nin ‘cihat yanlılarını tek çatı altında toplama misyonu’ uğruna ölümcül hatalar yaptığı değerlendiriliyor.

El Kaide’nin kendi metodolojisini taşımayan bazı gruplara temsilcilik vermesi cihat yanlısı grubun ‘İslam için savaşan’ imajına İslam ülkelerinin vatandaşları gözünde zarar verdi.

Irak İslam Devleti’nin Irak’ta sivil halkın çıkarlarını gözardı eden saldırıları, El Kaide liderleri arasında da tartışma konusu olmuştu. Abottabad Belgeleri Irak İslam Devletinin El Kaide’den ayrıştırılması için yapılan liderler arası yazışmaları ortaya koyuyor.

El Kaide’nin Suriye’de verdiği iki temsilcilik de aynı kategoride değerlendirilirken yapabileceği en büyük hatanın DAEŞ kalıntılarından oluşturulacak yeni El Kaide grupları olacaktır.

Bir güvenlik kaynağı ‘özellikle de Cezayir, Libya ve Tunus’ta yeni liderler atayarak tekrar toparlanmaya çalışan El Kaide’nin DAEŞ’in yenilgisini fırsat bilerek harekete geçtiğini’ söyledi.

Tunus’ta El Kaide’yi yeniden örgütlemek üzere gönderilen tek üst düzey komutan Kobi değildi. Tunus güvenlik kaynakları, 2003 yılında El Kaide’ye katılan Cezayir’li Hamza al-Nimr’in Tunus’taki bir hücrede liderlik yapmak üzere gönderildiğini ancak aynı operasyonda Kobi ile birlikte öldürüldüğünü kaydetti.

Tunus güvenlik güçleri, Batılı ülkeler tarafından takviye edildi ve bir DAEŞ militanı Haziran 2015’te Akdeniz sahilinde 39 yabancıyı öldürdü.

Aralık ayında Birleşik Arap Emirlikleri, Tunuslu kadınların Dubai’ye, uçuş yapmalarını yasaklamıştı.

Yetkililer, yüzlerce Tunuslunun yurt dışında cihat gruplarına katıldığını ancak kaç kişinin geri döndüğü belli olmadığı için temkinli olduklarını söylüyor.
AQIM, Kuzey Afrika’nın büyük çölünde aktif oldu ve genellikle, DAEŞ’in Libya ve Tunus’ta kuzeyde ortaya çıkmasından sonra faaliyetlerine odaklandığı Mali’deki gibi Sahil bölgesini neredeyse hiç yönetmedi.

Ukbe İbn Nafi Tugayları olarak adlandırılan AQIM’in Tunus kolu, Cezayir yakınlarındaki uzak kuzeybatı Kasserine ve Kef dağ bölgelerinde dört gruba ayrıldı.

Güvenlik kaynaklarına göre, Tunus komuta yapısına Cezayir’liler egemenliklerini sürdürürken, aynı bölgede DAEŞ ile ilişkili olan rakip bir grup Tunus’lular tarafından yönetiliyor.

Kobi, daha önce diğerlerinin yanı sıra El Kaide gruplarını tekrar bir araya getirmek için gönderildiğini belirtti.

Bir Tunus kaynağı “Ukbe Tugayları onlarca grup; her grup 20 üyeden oluşuyor” dedi.

Ukbe Tugayları, polis ve ordu güçlerini hedef aldığını belirtti, DAEŞ’in aksine Sousse sahilindeki gibi sivilleri öldürmekten yoğun olarak kaçındığını kaydetti.

AQIM savaşçılarının genişlemeye çalıştıklarının belirtileri var. Cezayir ordusu AQIM’e son iki hafta içinde önemli saldırılar düzenledi ve başkent Cezayir’in doğusunda sekiz cihat yanlısı öldürüldü ve birkaç gün sonra grubun medya şefi de öldürüldü.

Cezayirli bir güvenlik kaynağı, “AQIM düşüşte (Cezayir’de), yeniden yapılanamıyor ve burada yeniden konuşlanamıyor” dedi.

Ancak Tunus’tan bir güvenlik kaynağı, bölgedeki bir AQIM komutanı Doğu Cezayir’de örgütün sadece Tunus’ta değil Kuzey Afrika’da yenilenme niyetinde olduğunu söyledi.


Kaynak: Asyanın Sesi / Sorumluluk kaynağa aittir.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.