Erdoğan, Çin’de Uygur Türkleri meselesini gündeme getirdi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Temmuz 2019 | Cuma 12:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping (AP) Ankara-Londra/Şar Çin medyası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Sincan (Uygur Özerk Bölgesi) eyaletindeki Müslüman azınlığın gözaltına alınmasıyla ilgili olarak Çin’e karşı ses tonunu hafiflettiğini iddia etti.
Çin resmi haber ajansı Şinhua’nın aktardığına göre Erdoğan, birkaç gün önce Pekin’e yaptığı ziyarette Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e “Sincan bölgesindeki etnik azınlık mutlu bir şekilde yaşıyor” dedi.
Ajansın iddialarına göre Erdoğan şu ifadeleri kullandı:
“Çin’in Sincan bölgesindeki insanların Çin’in gelişimi ve refahı içinde, mutlu bir yaşam sürdüğü bir gerçektir. Türkiye, Türk-Çin ilişkilerindeki uyumu kimsenin bozmasına izin vermez. Türkiye aşırılığa kesin bir şekilde karşıdır ve Çin ile karşılıklı siyasi güveni ve güvenlik iş birliğini güçlendirmeyi arzu etmektedir.”
Konuya ilişkin Türk medyasının haberlerinde ise Erdoğan’ın Çin ziyaretinde her iki tarafın da hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak Uygur azınlığa yardım edecek bir çözüm bulma çabasından bahsedildi.
Hürriyet gazetesinin aktardığına göre Erdoğan, Pekin’den dönmeden önce gazetecilere şu açıklamalarda bulundu;
“Görüşmemizde Doğu Türkistan ve Uygur konusunu da ele aldık. Bu meselede karşılıklı hassasiyetleri dikkate alarak bir çözüm bulabileceğimize inanıyorum. Ancak bu konuyu istismar eden yaklaşımlar da var. Bu istismarlar da Türk-Çin ilişkilerinde olumsuz yansımalara neden oluyor. Bu konuda istismarlara fırsat vermemek lazım.”
Erdoğan ayrıca Türkiye’nin Doğu Türkistan’a bir delegasyon gönderebileceğini de söyledi.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Çin tarafı, Sincan Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygurların durumunu yerinde gözlemlemek üzere Türkiye’den bir heyeti Çin’e davet etmiş, sayın Cumhurbaşkanımız da bu daveti olumlu karşılamıştır” ifadelerine yer verdi.
Altun’a göre Erdoğan, Çin ziyaretinde Çinli mevkidaşı Şi Cinping’e Uygurların Çin’de huzur, esenlik ve refah içinde yaşamalarının yegane temennileri olduğunu söyledi.
Çin, Sincan’daki yaklaşık bir milyon insanı ‘rehabilitasyon’ kamplarında tutmakla suçlanıyor.
Pekin yönetimi ise ‘gözaltı’ suçlamalarını reddederek, vatandaşları radikalizmden uzaklaştırmayı amaçlayan ‘mesleki eğitim merkezlerinin’ varlığına dikkat çekiyor.
Türkiye Dışişleri Bakanlığı geçen şubat ayında, Uygurlara yönelik ‘insanlık ayıbı’ olarak nitelendirdiği uygulamaları eleştirerek, “Keyfi tutuklamalara maruz kalan bir milyondan fazla Uygur Türkü’nün toplama kamplarında ve hapishanelerde işkence ve siyasi beyin yıkamaya maruz bırakıldıkları artık bir sır değildir” açıklamasında bulunmuştu.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.