Erdoğan Kazakistan’da FETÖ’yü anlattı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Eylül 2017 | Pazar 11:41

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek ve İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi’ne katılmak üzere Kazakistan’ın başkenti Astana’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları görüşmelere ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Şahsına ve heyetine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkürlerini dile getirerek açıklamalarına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazakistan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkileri, 2009 yılında stratejik ortaklık seviyesine çıkardıklarını, 2012’de Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi ile kurumsal bir mekanizmaya kavuşturduklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2012 ve 2015 yıllarında yapılan toplantıların ardından 3. toplantıyı Türkiye’de gerçekleştireceklerini açıkladı.

“Türkiye ve Kazakistan’ın millî güvenliğini tehdit eden FETÖ’yü tasfiye edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Bildiğiniz üzere Türkiye 15 Temmuz 2016 tarihinde çok ciddi bir badire atlattı. Fethullahçı terör örgütünün anayasal demokratik düzenimize kastettiği hain darbe girişimi milletimizin cansiperane duruşuyla engellendi. Bu süreçte 250 vatandaşımızı şehit verdik. 2 bin 193 insanımız da gazi oldu. Çıkarları için kan dökmekten çekinmeyen bu karanlık yapıyla mücadelemiz kararlı bir şekilde sürüyor. Ülke olarak FETÖ ile mücadelemizi sadece kendimiz için değil aynı zamanda dost ve kardeşlerimizin güvenliği için de yürütüyoruz. Bu süreçte Aksakalımızın verdiği desteğe teşekkür etmek istiyorum. El birliği içinde çalışarak her iki ülkenin de millî güvenliğini tehdit eden bu çeteyi inşallah tasfiye edeceğiz.

Yaptıkları görüşmelerde bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Diplomatik ilişkilerimizin 25. yılında adeta zirve yapan bu dayanışmamızı çok daha ilerilere taşımanın arzu ve gayreti içerisinde olacağız. Genel olarak benzer görüşleri paylaştığımızı memnuniyetle gördüm.” sözlerine yer verdi.

Ziyareti vesilesiyle yarın Astana’da başlayacak olan İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi’ne katılacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan’ı böylesine başarılı organizasyonlara ev sahipliği yaptığı için kutladığını söyledi.

Kazakistan’ın uluslararası başarılarının bunlarla sınırlı olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Örneğin, Suriye barış görüşmeleri şu anda Astana’da yapılmaktadır. Az önce Zatı devletlerinin de ifade ettikleri gibi ayın 14’ünde burada şu ana kadar yapılan çalışmaların zirvesi mesabesinde yine bir buluşma gerçekleşecek. Kazakistan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilen ilk Orta Asya ülkesi olmuştur. Tüm bu gelişmeler Kazakistan’ın artan bölgesel ve küresel önemine işaret ediyor. Kazakistan’ın bu kazanımları bizleri de ziyadesiyle sevindiriyor.”

Kazakistan’ın dünyanın rekabet gücü en yüksek 50 ülkesi arasına girme hedefine ulaşacağına, 2050 stratejisinin ve Nurlu Yol Programının başarılı olacağına inandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda Kazakistan’a her alanda yardımcı olmaya hazır olduklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kazakistan’la uluslararası ve bölgesel teşkilatlarda da verimli bir iş birliği içindeyiz. Kuruluşuna beraber öncülük ettiğimiz Türk Konseyinin tüm üye ülkelerinin çabalarıyla bölgemiz için yararlı projeler gerçekleştireceğine de inanıyorum.” dedi. (İLKHA)

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.