Erdoğan’dan AB’ye: Çıkın, mertçe söyleyin ve gereğini yapın

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Eylül 2017 | Perşembe 07:02

Erdoğan, Almanya’dan gelen ‘Türkiye’nin AB üyeliğine karşı’ oldukları yönündeki açıklamalara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Almanya’daki seçimler öncesi liderlerin Türkiye’ye yönelik söylemlerini eleştiren Erdoğan, Avrupa Birliği’ne de “Türkiye’nin AB ile olan mevcut ilişkisine tahammül edemiyorsanız çıkıp bunu mertçe söyleyin ve gereğini yapın” mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen “117. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı”nda konuştu.

Erdoğan, Arakan’da Birleşmiş Milletler dahil neredeyse hiç bir uluslararası kuruluşun ve yardım örgütünün faaliyet göstermesine izin verilmemesinin yaşanan hadiselerin vehametini ortaya koyduğunu söyledi.

Şu ana kadar 30’a yakın ülke liderini aradığını, Arakan konusunda görüştüğünü ifade eden Erdoğan, özellikle İslam dünyasının liderleriyle görüşmelerinde bu konudaki hassasiyetler noktasında da çağrıda bulunduğunu anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu mazlum halk, bölge üzerinde hesabı olan iki gücün arasında ezilmeyi kesinlikle hak etmiyor. Toprağın altındaki doğalgaz, petrol yatakları ve kıyılardaki limanlar için mücadele edenlerden tek isteğimiz, bunu masum insanların canı, kanı ve geleceği pahasına yapmayınız. Dünya, Suriye ve Irak’ta yaşanan hadiseler başta olmak üzere zaten yeteri kadar acıya, zulme, katliama şahit oluyor. Bunlara yenilerinin eklenmesini bir parça vicdanı ve ahlakı olan hiç kimsenin istemeyeceğine inanıyoruz. Bunun için diğer mazlumlarla birlikte Arakan’daki Müslümanlara sahip çıkmayı, sesleri olmayı, yardım elimizi uzatmayı sürdüreceğiz.”

“KİTLE İMHA SİLAHLARI ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLEN BİR KAVGANIN KAZANANI OLMAZ”

Erdoğan, “Kuzey Kore’nin füze denemelerinden kaynaklanan gerilimi de yakından ve endişe ile takip ettiğimizi belirtmek istiyorum. Japonya ve Güney Kore gibi dostlarımızı bire bir ilgilendiren bu krizin en kısa sürede çözülmesi dileğimizdir. Kitle imha silahları üzerinden yürütülen bir kavganın kazananının olmayacağı açıktır. Bizlere ‘Sakın ha kitle imha silahı yapmayın’ tavsiyesinde bulunanlar kimler? Ellerinde en güçlü kitle imha silahı bulunduranlar bizlere ‘Sakın ha’ diyorlar. Tamam da sizdekiler ne olacak?” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

“Böyle bir kavgada zararı taraflar değil tüm insanlık görecektir. Kuzey Kore’yi bir an önce gerilimi tırmandıran eylemlerden ayrıca vazgeçmeye davet ediyoruz.”

“AVRUPA BİRLİĞİ’NİN BİZİ İTHAM ETMESİ KATLANILABİLİR BİR DURUM DEĞİLDİR”

Türkiye’nin, resmi devlet politikası olan Avrupa Birliği üyeliği stratejik hedeflerinden vazgeçmediğini dile getiren Erdoğan, “Önce aday üyelik, ardından tam üyelik müzakerelerinin başladığı günden beri üzerimize düşen görevleri yerine getirdik, getiriyoruz. Biz görevimizi yaptık. Avrupa Birliği’nden kaynaklı gecikmeleri, bu reformların aynı zamanda kendi vatandaşlarımızın demokratik ve ekonomik standartlarını yükselteceği inancıyla mesele etmedik ve yolumuzda ilerledik. Ancak ülkemize verdiği sözleri yerine getirmeyen Avrupa Birliği’nin dönüp bir de bizi itham etmesi, açıkçası katlanılabilir bir durum değildir.” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ SEÇİM MEYDANLARINDA MEZE YAPMAYA ÇALIŞANLARA FIRSAT VERMEYECEĞİZ”

Şu anda adım atması gereken tarafın Avrupa Birliği olduğu ifade eden Erdoğan, “Ya sözlerini tutup tam üyelik sürecinin önünü açacaklar ve düzensiz göçün önlenmesiyle ilgili yükümlülüklerini yerine getirecekler ya da çıkıp ‘Biz Türkiye ile yola devam etmek istemiyoruz.’ diyecekler. Başka bu işin çıkışı yok, kusura bakmasınlar. Türkiye’yi seçim meydanlarında meze yapmaya çalışanlara bekledikleri fırsatı vermeyeceğiz, bunu böyle bilsinler.” şeklinde konuştu.

“TAHAMMÜL EDEMİYORSANIZ ÇIKIN MERTÇE SÖYLEYİN”

Erdoğan, Almanya’dan gelen ‘Türkiye’nin AB üyeliğine karşı’ oldukları yönündeki açıklamalara ilişkin şunları kaydetti:

“AB organlarından ve Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye karşı olan politikalarında sahici ve samimi olmalarını istiyoruz. Neymiş, Türkiye’nin AB üyeliğine karşıymışlar, engelleyeceklermiş filan falan seçimden sonra müracaatı yapıp. AB’den de sesler gelmeye başladı. Ne diyorlar? ‘Belirleyici olan Almanya değil, bu bir birliktir, dolayısıyla karar beraber alınır.’ Hayırlı olsun ya bir an önce alın şu kararı. Şayet Türkiye’nin AB ile olan mevcut ilişkisine bile tahammül edemiyorsanız çıkın bunu mertçe söyleyin ve gereğini yapın mertçe.”


İktibas: Mepanews

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.