Erdoğan’dan Irak’a cevap: TSK istediğin zaman gelen istediğin zaman çıkan bir ülke değil

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Ekim 2016 | Cuma 21:13

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti, istediğin zaman gelen istediğin zaman, ‘çık dediğin zaman çıkan’ bir ülke değildir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Konya’da Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bir araya geldiği toplantıda konuştu.

“Aynı dine, aynı kutsal kitaba ve aynı peygambere inanan insanların arasına ‘Şii-Sünni’ diyerek husumet sokulmak istendiğini” öne süren Erdoğan, “içimizi karartan bu manzara karşısında kendi vatandaşlarına, tüm mazlumlara ve bölgesine umut olan tek ülke Türkiye’dir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şuanda Başika’daki Türkler, birilerini rahatsız ediyor, kimi rahatsız ediyor? Irak’ın merkezi yönetimini. Niye rahatsız ediyor? İşte Ahmet bey başbakanken bunlarla şuandaki başbakanla aynı masaya oturup oradan mesajları vermişlerdi ve beni de cumhurbaşkanı olarak makamımda gelip ziyaret ettiğinde, bizi bizzat oraya davet etmek suretiyle DAEŞ’la mücadele noktasında bizden yardım isteyen kimdi? Bunlardı. Şimdi ‘buradan çıkmalı’ diyor, kusura bakma, Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti, istediğin zaman gelen istediğin zaman, ‘çık dediğin zaman çıkan’ bir ülke değildir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir çoklarını buraya görevli olanlardan, gidenler vesaire geri çağırıyoruz. Belli süre verilecek. Geldiler, geldiler gelmedikleri takdirde gereğini yapacağız. Çünkü bu vatanın evladı olan buraya gelir, bildiği doğrular neyse onları ilgili mercilere anlatır. Anlatmıyorsa o zaman da bedelini öder. Hiç olmazsa biz de ‘bu bizim vatandaşımızdır’ demeyiz. Yakalandığı yerde de gereğini yaparız.”

‘EVET İDAMI SAVUNUYORUM’

İdam ile ilgili de açıklamalarda bulunan Erdoğan, şöyle konuştu: “15 Temmuz bu ülkeyi lekeye dönüştürmeyi hedefleyen işgal hareketidir. Hak ettikleri cezayı çekecekler. Yasin Börü’nün annesi ile konuştum. Yasin’imin kanı yerde kalmayacak değil mi dedi. Ben ne yapacağım? Millet idam dediği zaman, ben de idamın yanındayım dediğimde bazıları karşımıza çıkıyor. Siz idamı savunuyorsunuz diyor. Evet savunuyorum dedim. Çünkü devlet olarak benim idamı affetme yetkim yok. O yetki o şehit edilenlerin kendi ailelerine aittir. Biz devlete karşı işlenen suçları affederiz ama onu affedemeyiz. Parlamento kararını verir, o karara uymaya mecburuz. Benim önüme de geldi mi ben bunu onaylarım dedim. Ben Yasin’in annesinin de, 41 şehidimizin tüm yakınlarının yakarışlarının altından kalkamam. Bu terazi bu kadar sikleti çekmez”

AA

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.