Erdoğan’ın New York temasları öncesinde gözler korumalara çevrildi.

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Eylül 2017 | Pazar 11:09

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın New York temasları öncesinde gözler korumalara çevrildi.

 

ABD’de Erdoğan’ın korumalarının vizeleri iptal edilsin

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 72’nci Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmalarına katılmak için on gün sonra New York’a gelmesi bekleniyor. Erdoğan’ın New York temasları öncesinde gözler karıştıkları muhtelif olaylar ve son alarak haklarında yargı süreci başlatılan korumalarına çevrildi.

 

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ed Royce ve New York Temsilciler Meclisi Üyesi Elliot Engel, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a gönderdikleri mektupta, 72. Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmalarına katılmak için New York’a gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarının yeni bir şiddet olayına karışmamaları için gerekli diplomatik adımların atılmasını istedi.

Fetih Medya

 

Mektupta, 16 Mayıs’ta Washington’da Erdoğan’ın korumalarının protestoculara yönelik eylemleri hatırlatıldı. Ayrıca, 2011 yılında Erdoğan’ın korumalarının New York’ta BM güvenlik personeliyle kavga ettiği, 2016 yılında da Washington’da Erdoğan’ın korumalarının Brookings Enstitüsü’ndegazetecilere saldırdığı hatırlatıldı.

 

‘Türkiye’ye diplomatik nota verilsin’

Temsilciler Meclisi’nin iki üyesi, 25 Mayıs’ta ABD Kongresi’nin 354 oyla Türk korumaların yarattığı şiddeti kınadığına da mektupta yer verdi. Kongre’nin aldığı bu kararda, ayrıca Türk korumaların Amerikan yasalarına saygılı olması ve her türlü saldırgan eylemlerden uzak durması konusunda tavsiye kararı aldığı belirtildi.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bu çerçevede Türk delegasyonunun New York ziyareti öncesindeKongre’nin beklentilerinin Türkiye’ye diplomatik notayla açıkça iletilmesi istendi. Mektupta bu uyarının Dışişleri Bakanı Tillerson veya Ankara Büyükelçisi John Bass aracılığıyla Türkiye’ye en üst düzeyde iletilebileceği belirtildi.

 

Korumaların ABD vizelerinin iptali için güvence istendi

Dışişleri Bakanı Tillerson’a ayrıca Washington’daki yerel makamlar tarafından Mayıs ayında meydana gelen olayda cezai soruşturma ile olan işbirliğinden dolayı teşekkür edildi.

 

Mektubun son bölümünde ise: ”Barışçıl protestoculara saldırıyla suçlanan korumaların, resmi delegasyonun bir parçası olarak ABD’ye giriş vizelerinin kaldırılacağına dair güvencelerinizi istiyoruz. Korumalar da dahil bu ülkeye ziyaret eden yabancı yetkililer, ABD yasalarına uymak zorundadır“ dendi.

Kaynak: Amerika’nın Sesi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.