Esed Halep halkını ölüme terk ediyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Eylül 2016 | Çarşamba 17:40

Suriye’de Esed rejimi, Rusya ve İran’ın desteğiyle Halep il merkezinde muhaliflerin kontrolündeki bölgeyi kuşatmaya aldı. Rejim, kuşatma hatlarını güçlendirmeyi sürdürüyor. Kuşatmanın devam etmesi Haleplilerin temel insani ihtiyaçlara ulaşmasına engel oluyor.

Suriye iç savaşında çatışmaların en fazla yaşandığı ülkenin kuzeyindeki Halep ilinde, kent merkezinin batısı rejim güçlerinin, doğusu ise muhaliflerin kontrolünde.

Halep’in kuzeyinden kentin içine uzanan tek ikmal yolu olan Kastillo geçidi, geçen ay kapanmıştı. Rejimin, İran’ın milis güçlerinin ve Rusya’nın şiddetli hava saldırıları sonucu muhalifler Kastillo yolundan çıkmak zorunda kalmıştı.

Kuşatma kıran muhalifler fazla dayanamadı

Fetih Ordusu bunun üzerine büyük bir harekatla kuşatmayı kentin güneyinden kırmıştı. Ancak geçtiğimiz hafta Rusya’nın yoğun bombardımanı, İran destekli örgütler ile rejimin havadan ve karadan saldırıları başlamıştı. Bölgede 5 gün süren çatışmaların ardından önceki akşam Fetih Ordusu’nun güneydeki koridordan çekilmek zorunda kalmasıyla kent merkezi bir kez daha kuşatmaya girdi.

Kuşatmaya yığınak yapılıyor

Rejim ordusu ve İran’ın milisleri, son 48 saattir, muhaliflerin olası yarma harekatına karşı kuşatma hattına yığınağı sürdürüyor. Kent merkezinin güneyindeki Şurfe mıntıkasında yoğunlaşan rejim güçleri, buradan muhaliflerin kontrolündeki Han Tuman beldesine ilerlemeye çalışıyor.

Esed 340 bin sivili ölüme mahkum etti

Kent merkezinin doğusunun rejim kuşatmasına girmesiyle, yüzbinlerce Halepli’nin temel insani ihtiyaçlarını giderme imkanı tamamen ortadan kalktı. İç savaş boyunca yüzbinlerce kişinin yerinde olduğu Halep kent merkezi’nin doğusunda, Halep Yerel Meclisi’nin verdiği bilgiye göre halihazırda 340 bin sivil bulunuyor.
Rejimin ve geçen eylül ayından bu yana Rusya’nın şiddetli saldırılarına maruz kalan kentte, 3 yıldır büyük bir insani kriz yaşanıyor.

Fetih Medya

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.