Esed Rejim bölgesindeki halk tam bir kaos yaşıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Ekim 2019 | Cuma 09:22

Vatandaşın Onuru için Suriye Birliği sivil kuruluşu tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen basın toplantısında Suriye ile ilgili bir anket paylaşıldı. Ankete göre Esed Rejimi bölgelerinde yaşayanlar panik ve korku içerisinde.

Esed Rejimine ait bölgede gerçekleştirilen anketin sonuçları bölgedeki kaosu ortaya koyuyor.  Anket sonuçlarına göre erkeklerin %68’i ve kadınların %59’u kendilerini Rejime ait bölgesinde güvende hissetmiyor. Bunun başlıca sebepleri olarak Rejimin yapmış olduğu keyfi tutuklamalar ve zorunlu askerlik gösteriliyor.

Başkent Şam, Haleb, Humus ve Dera’daki Rejime ait bölgelerde gerçekleştirilen ankette 165 kişiye soru yöneltildi. Ankete katılanların %62’si şahsen veya akrabalarından enaz birilerinin Rejim emniyet birimleri tarafından keyfi oalrak tutuklandığını ve insanlık dışı muamelelere maruz kaldıklarını söylüyor.

Uzlaşma vaadedilen vatandaşlardan %72’si tutuklanmış

Yayınlanan ankette Rejim bölgelerine geri dönen ve kendilerine Esed rejimi tarafından “af” vaadedilen  “uzlaşma” yanlılarının %72’si Esed rejimi tarafından tutuklandığı bilgisine yer veriliyor.

Ankete katılanlardan Esed Rejimi bölgesine geri dönenlerin %64’ünün dönüşlerinin ardından terkedilmiş mülklerine ait vergi ve faturaların kendilerine ödettirilmeye çalışıldığını ileri sürüyor. Elektrik su ve diğer abonelikleri iptal edilenler ise maduriyetlerini dile getirerek yeni abonelik için bu faturaları ödemek zorunda olduklarını söylüyor.

Rejim kontrolündeki bölgelerde anket yapmak bile zor. Çünkü halk genel olarak bu tür ankete katılmaları ya da rejim karşıtı olarak değerlendirilen yayınları bulundurmaları sebeiyle cezalara maruz kalıyor,  tutuklanıyor… Rejim bölgesinde bir çoğu Üniversite öğrencisi olmak üzere binlerce kişi hapishanelere atılmış durumda. Rejimin bu konuda sayı veya istatiksel bir bilgi paylaşmaması adam kaçırma ve faili mechul cinayetlerin arkasında olduğunu gösteriyor.

 

Kaynak: Fetih Medya

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.