Esed Rejimi, Suriye Halkına Ait Eseri BM Temsilcisine ‘Hediye Etti’ -VİDEO-

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Ocak 2018 | Pazar 23:22

Esed Rejiminin Birleşmiş Milletler BM Daimi Elçisi Dr. Beşar Caferi, milattan önce 2350 yılında imzalanan insanlık tarihinin bilinen en eski barış antlaşmasını gösteren tarihi ikonu BM Özel Elçisi Stefan de Mistura’ya hediye etti.

İdlib’te bulunan tarihi anlaşma, Suriye halkına ait olsa da Dr. Beşar Caferi’nin söz konusu tarihi eseri bir siyasi pazarlık aracı olarak kullanması tepkiye neden oldu.

Rejim temsilcisi Dr. Beşar Caferi ‘Entami’ diye adlandırılan eserin Suriye Halkına ait olduğunu ifade ettikten sonra Türkiye ve ABD hakkında kullandığı politik ifadelerle barış anlaşmasını içeren tarihi eseri İtalyan diplomata ‘hediye etti.’

Tarihçiler Dr. Caferi’nin De Mistura’ya hediye ettiği tarihi anlaşmanın bulunmasından önce en eski barış anlaşmasının milattan önce 1274 yılında yapılan Kadeş Savaşının ardından imzalanan antlaşma olduğunu düşünüyordu.

Suriye halkına ait olan tarihi eser ise Kadeş Antlaşmasından 1200 yıl daha eski. Söz konusu tarihi eser İtalyan arkeolog Paolo Matier tarafından İdlib’te bulundu.

Esed Rejiminin Birleşmiş Milletler BM Daimi Elçisi Dr. Beşar Caferi, kendilerinin barıştan yana olduğunu savunduğu konuşmasında Batı müzelerindeki diğer bazı eserlerin ‘tarihi baş aşağı çevireceği için’ tercüme edilmediğini de ekledi.

Beşar Caferi daha sonra İdlib’ten çıkarılan tarihi eseri BM elçisine verdi.

Bashar al-Assad’s spokesman, al-Jaafiri, gave UN Special Envoy for Syria Staffan de Mistura a 3,000 year old artefact from #Idlib city. #Syria pic.twitter.com/JvsjWld5kf

— DOAM (@doamuslims) 27 Ocak 2018

Beşar Caferi Eylül 2016’de Halep’teki iki hastanenin İran destekli Rejim hava kuvvetleri tarafından bombalanmasının ardından olayı soran Gazeteciye gülerek cevap vermesiyle gündeme gelmişti.

Uluslararası haber ajanslarının temsilcileri tarafından beklenen Esed Rejiminin Birleşmiş Milletler BM Daimi Elçisi Dr. Beşar Caferi ‘sayın Büyükelçi, Halep’teki iki hastaneyi bombaladınız mı?’ sorusuna kahkaha atarak cevap vermişti.


Kaynak: Asyanın Sesi / Sorumluluk kaynağa aittir.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.