Eşref Gani DAEŞ’tan intikam sözü verdi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Ağustos 2019 | Pazartesi 19:47

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, önceki gün başkent Kabil’de bir düğünde 63 kişinin hayatını kaybettiği saldırının intikamını alacaklarını söyledi.

Afganistan’ın bağımsızlığını kazanmasının 100. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen ancak saldırı nedeniyle bugüne ertelenen törende konuşan Afganistan Cumhurbaşkanı EşrefGani, terör örgütü DAEŞ‘ın üstlendiği saldırıyla ilgili, “Sivillerin dökülen her damla kanının intikamını alacağız. DAEŞ’la mücadelemiz sürecek. Ülkedeki tüm sığınaklarını yok edeceğiz.” dedi.

Gani, DAEŞ’lıların Pakistan sınırındaki bazı bölgelerde saklandıklarını belirterek, barış isteyen Pakistan halkına, sığınakların tespitine yardım etme çağrısı yaptı.

 63 kişi ölmüştü

Kabil’in 6. güvenlik bölgesindeki “Kasri Dubai” (Dubai Kasrı) adlı düğün salonunda cumartesi akşamı düzenlenen canlı bomba saldırısında 63 kişi ölmüş, 182 kişi yaralanmıştı.

Kentin Şii Hazara topluluğunun yoğun yaşadığı batı kesiminde düzenlenen saldırı, Afganistan’da bu yılın başından beri gerçekleştirilen en kanlı saldırı olmuştu.

Öte yandan bugün de Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar vilayetinde seri patlamalar gerçekleşti. Celalabad kentinin çeşitli noktalarında Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında meydana gelen en az altı patlamada en az 66 kişinin yaralandığı bildirildi.

Saldırıların Afganistan’da son dönemde ABD ile Taliban arasında, ülkede kalıcı bir barışa ulaşmak üzere görüşmelerin yürütüldüğü bir dönemde yapılması dikkati çekiyor.

Amerikalı yetkililer ile Taliban temsilcileri arasında sürdürülen görüşmelerde tarafların Afganistan’da 18 yıldır süren çatışmaları durdurmak üzere anlaşmaya yakın olduğu, hatta bu ay başında sonuçlanması beklenen anlaşmanın yalnızca teknik detaylarının şekillendirilmeye çalışıldığı ifade edilmişti.

Kaynak: AA

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.