Filistinli Gazeteciler Forumu: Sanal suçlar yasası tam bir felaket

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Eylül 2017 | Pazar 19:18

Filistinli Gazeteciler Forumu, sanal suçlar yasasının baskıcı bir yasa olduğunu ve yasanın ilk kurbanlarının gazeteciler ile sosyal medya aktivistleri olduğunu açıkladı.
Forum, dün (9 Eylül Cumartesi) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Batı Yaka’da düşünce ve basın özgürlüğünün çok geride olduğuna işaret etti.
Bildiride, sanal suçlar yasasının Filistin Parlamentosu değil Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas tarafından çıkarıldığı hatırlatıldı.
Yasanın uygulanmasının gazetecilerin ifade vermeye çağrıldığı ve gözaltına alındığı bir dönemde gerçekleştiğini kaydeden Filistinli Gazeteciler Forumu, sudan bahanelerle basın organlarının kapatıldığını söyledi.
Yasanın düşünce ve ifade özgürlüğüne dair tek bir kelime dahi içermediğini belirten Filistinli Gazeteciler Forumu, yasanın bilfiil gerçekleşmemiş suçları dahi niyet okuması yaparak cezalandırdığını bildirdi.
Filistinli Gazeteciler Forumu, sanal suçlar yasasının tam bir felaket olduğunu ifade ederek, hukuki açıdan zayıf olan yasanın uluslararası kıstaslara da aykırı olduğuna dikkat çekti.
Filistin Yönetimi’nin söz konusu yasayla kamuoyunu korkutmayı amaçladığını kaydeden Filistinli Gazeteciler Forumu, yasanın kötüye kullanılabilecek esnek ifadeler içerdiğini belirtti.

Kaynak: FİEM

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.