Filistinli gruplar Hamas’ın önerisinin iyi değerlendirilmesi çağrısında bulundu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Eylül 2017 | Salı 23:20

 

Filistinli gruplar, İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Filistin’deki bölünmüşlüğün sona ermesi için gösterdiği çabayı takdirle karşıladı.
Gruplar, bugün (12 Eylül Salı) yayınladıkları bildiride, Hamas’ın gündeme getirdiği öneriden memnuniyet duyduklarını ifade etti.
Hamas’ın önerisi Gazze’deki Hükümet İdare Komitesi’nin lağvedilmesini ve Ramallah’taki hükümetin Gazze Şeridi’nde de görev yapmasını, seçimlerin yapılmasını ve daha sonra Kahire’de tüm grupların katılımıyla gerçekleştirilecek diyalog toplantılarıyla milli birlik hükümeti kurulmasını içeriyor.
Filistinli gruplar, Fetih liderlerinden ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’tan Hamas’ın önerisini değerlendirerek uzlaşının uygulanması önündeki vetoyu kaldırmalarını istedi.
Filistinli grupların ortak bildirisi, Heniyye başkanlığındaki Hamas heyetinin Kahire’de Mısır İstihbaratı yetkilileriyle yaptıkları toplantının ardından geldi.
Gruplar, Filistin davasına verdiği destek ve Filistin’de birliğin sağlanması yönündeki çabaları dolayısıyla Mısır’a da teşekkür etti.
Hamas Hareketi Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, dün akşam Mısır İstihbaratı Başkanı Halid Fevzi’yle görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, uzlaşı hükümetinin Gazze Şeridi’nde görev yapmasını sağlamaya ve Hükümet İdare Komitesi’ni lağvetmeye hazır olduklarını açıklamıştı.

Kaynak: FİEM

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.