Fransa’dan Batı Afrikaya askeri sevkiyat

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Mart 2020 | Pazar 23:28

Batı Afrika’da El-Kaide’ye karşı savaşan Fransa bölgeye asker takviyesi yapıyor.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, son zamanlarda El-Kaide savaşçılarına karşı ağır kayıplar veren Fransa’nın bölgeye çok sayıda askeri birlik yollayacağı öğrenildi.

Fransa, batı Afrika’da Burkina Faso, Mali ve Nijer arasındaki sınır bölgesine 600 ilave asker göndereceğini açıkladı.

El Kaide’nin Batı Afrika kolu Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin, Fransa ve Birleşmiş Milletler’in işgallerini sona erdirirlerse müzakerelerin gerçekleştirileceği ve savaşın sona ereceği çağrısında bulunmuştu.

Ayrıca Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin yerel hükümet ile müzakerelere hazır olduklarını ve tek şartlarının Fransız işgalinin sona erdirilmesi olduğunu belirterek, İslam şeriatının Mali halkını birleştirdiğini ifade etmişti.

”Sömürgecilik”

Sömürgecilik sonrası dönemde bağımsızlığını kazanan Afrika ülkelerinin yaşadıkları iktisadi ve içtimai sorunlar yeni sömürgeciliğin de gelişmesine imkân ve ortam sağladı. Bu düzlemde Fransa ve İngiltere başta olmak üzere sömürgeci güçler hidrokarbon rezervleri, telekom, liman işletmeciliği, demiryollarının yönetimi, perakende ticaret sistemleri ve alt yapı üretimi sektörlerinde faaliyet gösteren müteahhitlik şirketleri olmak üzere kıtanın pek çok değerli kaynaklarına sahip oldular.

Kaynak: Fetih Medya

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.