Gazze Şeridi hacılarının ilk grubu bu sabah Rafah Kapısı’ndan giriş yaptı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Eylül 2017 | Salı 23:00

Gazze Şeridi hacılarından ilk grup 12 saatlik gecikmenin ardından bu sabah (12 Eylül Salı) Rafah Kapısı’ndan giriş yaparak Gazze Şeridi’ne döndü.
Gazze’deki Kapılar ve Sınırlar Heyeti Halkla İlişkiler Müdürü Hişam Advan, 800 hacıdan oluşan ilk grubun 500 kilometre uzaklıktaki Kahire Havaalanı’ndan dün sabah erken saatlerde yola çıktığını, uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra bu sabah Rafah Kapısı’na ulaştığını açıkladı.
Advan, Quds Press Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’dan dönüş yolunda vefat eden kadın hacının naaşının da Gazze’ye ulaştığını söyledi.
Sina Yarımadası’nın kuzeyindeki El-Ariş kentinin Bi’ru’l-Abd bölgesinde DAEŞ’in düzenlediği bombalı saldırıda 18 Mısır askerinin ölmesi üzerine Gazze Şeridi hacılarının Rafah Kapısı’na ulaşmaları 8 saat gecikti. Hacıların Rafah Kapısı önünde de 4 saat bekledikleri bildirildi.
Gazze Şeridi’nden hacca giden 2900 kişinin geri dönüşü için Rafah Kapısı’nın Perşembe gününe kadar açık kalacağı ifade edildi.
Mısır rejimi, işgal güçlerinin kontrolünde olmayan tek kapı olan Rafah Kapısı’nı istisnai haller dışında sürekli kapalı tutarken Filistin İçişleri Bakanlığı kapının yılbaşından bu yana sadece 14 gün açık kaldığını bildirdi.

Kaynak: FİEM

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.