‘Geçmişteki kararlar sistemin meşruiyetini kemiriyor’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Eylül 2017 | Çarşamba 06:41

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yeni Adli Yılın başlaması dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Yeni Adli Yılın başlamasıyla bir mesaj yayımlayan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Geçmişteki bazı yargısal karar ve tasarrufların, hukuk dışı amaç ve tasavvurlarla birlikte anılması sistemin üzerine düşen en büyük gölge, sistemin meşruiyetini kemiren büyük bir tehlike olmuştur.” dedi.

Yargı sisteminin insana hizmet eden bir araç olarak işlevsel kılınması ve doğru işlemesini sağlamanın herkesin ortak gayesi olduğunu belirten Gül, “Birlik ve bekamızın, güvenlik ve özgürlüklerin, hak ve adaletin en güçlü teminatı hızlı ve etkin işleyen yargı sistemimizdir. Hukuku, ölçülebilir bir değer haline getiren yargı sistemimizi, insana hizmet eden bir araç olarak işlevsel kılmak ve doğru işlemesini sağlamak, hepimizin ortak gayesidir.” diye ifade etti.

“Tarihi tecrübelerle sabittir ki yargı erki, toplumdaki ihtilafların tek elden çözümünü sağlayan hakemlik vasfını koruyabildiği ölçüde toplumsal barış, huzur ve ilerlemenin itici gücü olmuş, bu vasfından uzaklaştığı ölçüde ise sosyal ve siyasal çatışmaların tarafı, hatta sebebi ve kaynağı haline gelmiştir.” diyen Gül, mesajın devamında, “Milletimiz yargının hakemlik vasfını kaybederek ideolojik bir aygıta dönüştüğünde, adalet terazisinin nasıl şaştığını; 27 Mayıs’ta, 12 Eylül’de, 28 Şubat’ta görmüş, yaşamıştır. Çok daha vahimi ise 17-25 Aralık darbe girişiminde görüldüğü üzere, cüppelerini örgüt rütbelerini gizleme aracı kılan, temel karakteri yalan, iftira ve kumpas olan bir örgütün mensuplarının yargıda varlık göstermesi olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Geçmişteki bazı hukuk dışı yargısal kararların sistemin meşruiyetini kemiren büyük bir tehlike olduğunun altını çizen Gül, şu ifadeleri kullandı:

“Bireysel aklı ve vicdanı pusula olarak kendisine yetmeyenler, istikameti başkalarından alarak adalet mekanizmasını araçsallaştırmış ve bizzat kendi varlık nedenine yabancılaşmıştır. Geçmişteki bazı yargısal karar ve tasarrufların, hukuk dışı amaç ve tasavvurlarla birlikte anılması sistemin üzerine düşen en büyük gölge, sistemin meşruiyetini kemiren büyük bir tehlike olmuştur.”

“Diğer yandan son dönemde bazı çevrelerin; yalan ve iftira ile milletimizin nezdinde yargıya duyulan güveni zedelemeye çalıştıklarına şahit oluyoruz.” diyerek sözlerine devam eden Gül, “Milletimizin adalete olan inanç ve itimadını yıpratmaya yönelik hiçbir girişime izin vermeyeceğimizin bilinmesi gerekiyor. Her ne surette olursa olsun bu tür algı operasyonlarına müsaade etmeyecek, hâkimlerimizin, savcılarımızın ve adli teşkilatımızın itibarını, hak ve hukukunu her zaman ve her zeminde korumayı sürdüreceğiz.” dedi.

Adalet sisteminin güçlenmesi doğrultusunda son 16 yılda önemli reformlar hayata geçirdiklerini ifade eden Gül, “Yeni adli yılda, yargı sistemimizin geride bıraktığımız dönemlere nazaran daha hızlı ve etkin çalışması amacıyla birçok iyileştirici uygulama ve önlemler üzerinde çalışıyoruz. Hakkını arayan vatandaşlarımız için yargı süreçlerinin tatmin edici ve hızlı olması birinci önceliğimizdir. Nitekim hak ve özgürlüklerin genişletilmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve adalet sisteminin güçlenmesi doğrultusunda son 16 yılda birçok önemli reformu hayata geçirdik.” diye belirterek yapılan çalışmaları özetledi:

“Bu kapsamda işkenceye sıfır tolerans anlayışı, çocuk haklarının geliştirilmesi, kişisel verilerin korunması, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı, Kamu Denetçiliği Kurumu ile idarenin demokratik denetimi, bilgi edinme hakkı, Devlet Güvenlik Mahkemelerinin kaldırılması, Hâkimler ve Savcılar Kurulunun yeniden yapılandırılması, askerî yargı ayrımına son verilmesi, bilirkişilik kurumunun ıslahı, lekelenmeme hakkının güçlendirilmesi, alternatif çözüm yöntemlerinin geliştirilip çeşitlendirilmesi; istinaf mahkemelerinin faaliyete geçirilmesi gibi birçok yenilik ve iyileştirmeye imza attık; milletimizin hakkını aradığı yeni ve modern adliye binalarını inşa ettik ve pekçok konuda kayda değer ilerlemeler kaydettik. Adalet sisteminin etkin işleyişine yönelik reform çabalarımızı, bundan sonra da artan bir tempoyla sürdüreceğiz.”

16 Nisan halkoylaması sonucu halkın iradesiyle yürürlüğe konan Anayasa değişikliğine yönelik uyum düzenlemelerinin de önümüzdeki çalışma döneminde öncelikler arasında olduğunu belirten Gül, mesajın devamında şunları belirtti:

“Bu çerçevede; vatandaşlarımızın adalet hizmetlerinden memnuniyetinin artırılması, kişi hak ve özgürlüklerinin korunup geliştirilmesi, uzun süren yargılamaların son bulması, mevzuat altyapısının güncel ve ihtiyaca cevap veren bir perspektifle gözden geçirilmesi, fiziki ve teknik alt yapının daha da güçlendirilmesi, performans ve verimlilik odaklı bir sistem geliştirilmesi gibi hedeflerimiz bulunmaktadır. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı adına 16 Nisan halkoylamasıyla gerçekleştirilen Anayasa değişikliği yargı sistemi açısından da en önemli reformlardan biri olarak tarihe geçmiştir.16 Nisan halkoylaması sonucu milletimizin iradesiyle yürürlüğe konan Anayasa değişikliğine yönelik uyum düzenlemeleri de önümüzdeki çalışma dönemimizin öncelikleri arasındadır.”

Hâkim ve savcı sayısı oranı yükseltilecek

“Yeni dönemde yüz bin kişi başına düşen hâkim ve savcı sayısı oranımızı yükselteceğiz.” diyen Gül, “Hâkim ve savcı sayımızdaki artışı, altyapı ve sürekli eğitim anlayışıyla destekleyeceğiz. Adliye binalarını yenileme çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir. Milletimizin adalet sistemine duyduğu güveni pekiştirecek adımları ve vatandaş odaklı uygulamaları artıracağız. Yargı camiamızdan beklentimiz, hak, hukuk ve özgürlük mücadelesini meşru sınırlar içinde yürüten aziz milletimizin bir tek ferdinin dahi adaletsizlik hissine kapılmaması için gösterdiği titizlik ve gayreti, Yeni Adli Yılda da sürdürmesidir.” ifadelerini kullandı. (Veysi Tezelci – İLKHA)

Fetih Medya

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.
Anahtar Kelime: , , , , ,

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.