Grönland Dışişleri Bakanlığı: Satılık değiliz

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Ağustos 2019 | Pazar 16:50

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Grönland Adası’nı satın almak istediği yönündeki haberlerin basına yansımasının üzerine, Grönland Dışişleri Bakanlığından yazılı açıklama yapıldı.

Grönland Dışişleri Bakanlığından yazılı açıklama yaparak, “Grönland, mineraller, saf su ve buz, balık stokları, deniz ürünleri, yenilenebilir enerji gibi değerli kaynaklar açısından zengin ve macera turizmi için yeni bir mecra. İş yapmaya açığız ancak satılık değiliz.” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan, Danimarkalı politikacılar da Trump’ın Grönland’i almak istediği yönündeki haberlere tepki gösterdi. Eski Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen “Bu bir 1 Nisan şakası olmalı ancak hiç zamanı değil” değerlendirmesinde bulundu.

Fetih Medya

GRÖNLAND NEDEN ÖNEMLİ?

Kuzey Amerika ile İskandinav Yarımadası arasında bulunan Grönland, 2 milyon 166 bin kilometrekarelik yüzölçüme sahip. Bu yönüyle dünyanın en büyük adası konumunda olan Grönland, pek çok açıdan zengin yer altı kaynaklarına sahip. Ancak, bu madenlerin büyük bir kısmı, buzulların erimesi durumunda ortaya çıkarılabilecek. ABD’nin bu söylemleri ise yeni değil. ABD’nin eski Başkanı Harry Truman, 1946 yılında Grönland’i satın almak için Danimarka’ya 100 milyon dolarlık altın teklif etmiş ancak olumsuz cevap almıştı.

Bölgenin uzun yıllar boyunca, soğuk kuşağın etkisi altında kalarak, buzullara teslim olması bakımında bakir bir yapıda olması bir çok ülkenin dikkatini üzerine çekiyor. Özellikle, adadaki uranyum başta, altın ve değerli taş yatakları hayli zengin. Tüm bunların yanı sıra, Grönland Adası’nda, zengin petrol ve gaz rezervleri bulunuyor.

Fetih Medya

Kaynak: qha

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.