Guantanamo’da yatan El Kaide haberleşme sorumlusu Ebu Zubeyde dosyası

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Eylül 2016 | Perşembe 14:39

Amerikan istihbaratı CIA tarafından El Kaide örgütünün haberleşmesinde kilit rol oynadığı iddia edilen ve şu an Guantanamo’da hapsedilen Ebu Zubeyde hakkındaki analizi Fetih Medya olarak sizler için çevirdik. Ebu Zubeyde Amerika tarafından Pakistan’da 2002 yılında ele geçirildi, 2007 yılından bu yana Guantanamo’da hapis yatıyor.

Amerikan hükümeti Ebu Zubeyde olarak bilinen Guantanamo Kamp’ında tutulan el-Kaide üyesinin açık profilini yayınladı. Ebu Zubeyde’nin davası halen Periyodik İnceleme Heyeti (Periodic Review Board – PRB) tarafından yürütülüyor.

Ebu Zubeyde yıllarca çatışmanın merkezinde bulundu. CIA’in 2002’de Waterboarding (suya sokarak boğma) işkencesi de dahil, abartılı sorgu tekniklerine maruz kalan ilk tutuklulardandı.

Bazı tartışmalara göre, tutuklu olduğu zamanlar gerçekten önemli bir El Kaide yetkilisi değildi ve önemi Bush’un başkanlığındaki istihbarat kurumunca abartılmıştı.

Ebu Zubeyde hikayesinin bir versiyonu da Zubeyde’nin günlüğü ve bazı tamamlanmamış kanıtlara dayanarak Usame Bin Ladin’e biat etmediğini ve sadece özgür bir direnişçi olduğuna dayanıyor.

Amerikan hükümetinin açık özet raporu, birkaç anahtar kanıt parçalara dayanarak Ebu Zubeyde’nin El Kaide’nin üst düzey yöneticileriyle bağlantısı ve “terör örgütünün” küresel operasyonu hakkında farklı bir hikaye anlatıyor.

İddiaya göre Ebu Zubeyde “El Kaide haberleşmelerinde ana rol oynamış”, Usame B. Ladin’in “yardımcı emiri ile yakından etkileşimde”, planlanmış İsrail saldırılarında El Kaide operatörlerine destek sağlamış, 11 Eylül saldırısının planlayıcısı Halid Şeyh Muhammed ile 2002’de çalışmış ve El Kaide’nin Ağustos 1998 ile Eylül 2001 arasındaki üç başarılı saldırısının önbilgisine sahipti. PRB raporu, Ebu Zubeyde’nin gıyabında sözde milenyum terör olaylarındaki meşhur rolünden dolayı Ürdün’de suçlu bulunduğuna da işaret eder.

Ebu Zubeyde, hükümetin PRB raporuna göre “Muhtemelen 1998 Kenya ve Tanzanya Amerikan Elçiliklerine ve 2000 USS Cole saldırıları hakkında daha fazla bilgiye sahipti”.

Ayrıca “9/11 saldırısı (11 Eylül İkiz Kule saldırısı) olacağından haberdardı ve muhtemelen iki uçak korsanının Halden Kampında eğitimlerini koordine etmişti”.

1998 Amerikan Elçilikleri saldırıları ve 2000 USS Cole saldırısı El Kaide’nin 11 Eylül öncesinde en etkili saldırılarıydı ve tamamen özgür bir aktörün tüm bu saldırılardan haberdar olması fazlasıyla şüpheliydi.

Hem de, bu iki uçak korsanı Ebu Zubeyde’nin denetiminde yardımcı olduğu Halden’de eğitildiği düşünülen tek El Kaide operatörleri değildi.

Fetih Medya

Joint Task Force – Guantanamo (JTF-GTMO) tarafından açıklanmış ve sızdırılmış belgelere göre; Remzi Yusuf (H. Ş. Muhammed’in yeğeni ve 1995’te havayollarının indirilmesi olayının ortağı), Muhammed el Ouhali (1998 Amerikan Elçiliği saldırısından suçlu), Zekeriyya Mussaoui (11 Eylül saldırısındaki rolünde dolayı mahkum) da dahil olduğu birçok El Kaide operatörü Halden’de eğitilmişti. Ebu Zubeyde Guantanamo’da mahkemeden önce “savunma amaçlı cihad” öğrendiğini, Amerika ve ortaklarına muhalif olmadığını söyleyerek itiraz edebilirdi. Ancak Halden belgeleri birçok kanıtla bu itirazı reddetti.

PRB raporuna göre Ebu Zubeyde El Kaide’nin destekçileriyle ve yurtdışındaki operatörleriyle iletişimde ana rol oynadı ve zamanın yardımcı emiri Ebu Hafs el Masri ile yakındı.

9/11 Komisyonu, 2001’de bir Amerikan hava saldırısında öldürülen el Kaide’nin üst düzey ismi Ebu Hafs el Masri’yi Usame bin Ladin’in 9/11 öncesindeki operasyon şefi olarak tanımlanıyor. Komisyon ayrıca, 11 Eylül uçak korsanlığının operasyon şefi Halid Şeyh Muhammed’in kariyerini El Kaide’nin hiyerarşisinin nasıl işlediğine bir örnek olarak bahseder. Halid Ş. Muhammed, Bin Ladin’e biat etmemesine rağmen El Kaide yetkililerinin yanında 11 Eylül saldırısını planladı. Ebu Zubeyde de FBI yetkililerine Halid Ş. Muhammed’in 11 Eylül’deki ana rolünde bahsetmişti.

Hatta, PRB raporuna göre Ebu Zubeyde direkt olarak Halid Ş.Muhammed’le çalışmıştır.

PRB raporu Ebu Zubeyde’nin 11 Eylül saldırı hazırlığında iletişimlerde aktif bir rol oynadığından da bahsediyor.

Kararın ilk bölümü Ebu Zubeyde’nin Jose Padilla ve Binyam Muhammed ile bağlantısından bahsediyor. Söylentiye göre Zubeyde, Padilla ve Muhammed hakkında detayları ABD’de gözaltındayken verdi. Padilla Mayıs 2002’de Chicago’da tutuklanmış ve suçlu bulunmuştu. Muhammed ise Pakistan’da gözaltına alınmış ve Guantanamo’ya gönderilmişti.

PRB raporunda sözü geçen kararın ikinci bölümüyse Ebu Zubeyde’nin “Şehitler Tugayı”na işaret ediyor.

Fetih MedyaSızdırılmış JTF-GTMO belgelerine göre Şehitler Tugayı Ebu Zubeyde ve El Kaide komutanlarından Abdul Hadi el Iraki tarafından kurulmuştu. Tanınmış El Kaide mensupları ekibe, Afganistan’a dönmek, ABD ve koalisyon güçlerine karşı savaşmak için katılmıştı.

PRB raporu ayrıca Ebu Zubeyde’nin “İsrail’e saldırı planları hazırladığını, İsrail’de ve İsrail’in yurtdışındaki çıkarlarına karşı operasyon yürütmesi için El Kaide de dahil militan gruplara operatör sağladığını” belirtir.

Açık PRB raporu Ebu Zubeyde’nin kariyerinin sadece bazı bilindik ya da şüpheli detaylarıyla ilgili. Onu El Kaide’nin küresel girişimlerine bağlayan daha çok kanıt var. Belge, PRB işleminde yetkili Amerikan hükümeti temsilcilerinin, Ebu Zubeyde’yi El Kaide iletişiminde sorumlu kişi olarak gözetlemeye devam ettiklerini gösteriyor. Ebu Zubeyde Usame bin Ladin’e biat ettiyse ya da etmediyse de, istihbarat Zubeyde’nin en üst kademe El Kaide operatörleriyle çalıştığını gösteriyor.

Tercüman: Sümeyye Şişeni

Fetih Medya – Özel Haber

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.