Güney Kore lideri Moon: Kuzey Kore’nin yıkılmasını istemeyiz

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Eylül 2017 | Cuma 04:52

 

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerginlik hakkında açıklama yaptı. Komşularının yıkılmasını arzu etmediklerini söyleyen Moon, ” Bizim tüm çabamız bir savaş çıkmasını önlemek ve barışı kalıcı kılmak” dedi

Güney Kore Devlet Başkanı Moon, Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerginlikle ilgili açıklamalarda bulundu.

Moon,”Biz Kuzey Kore’nin yıkılmasını arzu etmeyiz. Yapay yöntemlerle iki tarafın birleşmesi peşinde de olmayacağız. Eğer Kuzey Kore şimdi bile tarihin doğru tarafında olmak isterse biz ve uluslararası toplum yardım için hazırdır. Bizim tüm çabamız bir savaş çıkmasını önlemek ve barışı kalıcı kılmak. Bu doğrultuda Kuzey Kore’nin nükleer programı konusu dengeli bir şekilde ele alınmalı ve tansiyonun aşırı yükselmesi ve olası bir kaza neticesi askeri çatışmalara girilmesine yol açılmamalı.” dedi.

GÜNEY KORE, KUZEY KORE’YE 8 MİLYON DOLAR YARDIMDA BULUNACAK

Güney Kore, Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı yardım kuruluşları aracılığıyla Kuzey Kore’ye 8 milyon dolar insani yardımda bulunma planını onayladı.

Yonhap ajansında yer alan habere göre, Güney Kore Birleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, yaşanan ciddi insani kriz nedeniyle Kuzey Kore’de yeni doğan bebeklere ve hamile kadınlara destek kararı alındığı bildirildi.

Yaklaşık 2 yıl aradan sonra yardımların yeniden başlayacağına işaret edilen açıklamada, hükümetin, iki ülke arasındaki çeşitli faktörleri göz önüne aldıktan sonra yardımların tedarik zamanını ve boyutunu belirleyeceği kaydedildi.

Bakanlık, uluslararası toplumun Kuzey Kore’nin provokasyonlarına şiddetle tepki verdiğini ancak Kuzey Korelilere insani yardım yapılmasına duyulan ihtiyacı da vurguladığını belirtti.

Birleşme Bakanı Cho Myoung-gyon, “Küresel toplum, yardımın siyasetten ayrı tutulması gerektiği konusundaki görüşlerini paylaştı.” ifadesini kullandı.

Plan çerçevesinde Güney Kore, Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yürütülen bir beslenme programı için 4,5 milyon dolar sağlayacak.

Seul hükümeti ayrıca, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından beslenme ve aşı hükümleri konulu bir projeye 3,5 milyon dolar bağışta bulunacak.

Güney Kore hükümeti, en son 2015’te, BM Nüfus Fonu aracılığıyla Kuzey Kore’ye insani yardım yapmıştı.

Bir BM raporu, 24,9 milyon Kuzey Korelinin yaklaşık yüzde 72’sinin yiyecek sıkıntısı yaşadığını ve beslenme yetersizliği çektiğini ortaya koymuştu. Raporda ayrıca, bu kişiler arasında yaklaşık 1,3 milyon çocuk ve hamile kadının besin değeri yüksek gıdalara muhtaç olduğu kaydedilmişti.

Güney Kore’nin yeni seçilen Devlet Başkanı Moon Jae-in göreve başlamasının ardından ilk kez 26 Mayıs’ta “Kore Paylaşma Hareketi” adlı sivil toplum kuruluşunun Kuzey Korelilerle temas etmek amacıyla yaptığı başvuruyu onaylamıştı. Grup, sınır bölgelerindeki nüfusa sıtmayla mücadele malzemeleri göndermeyi amaçlıyordu.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.