Hafter’in ordusundan, Türkiye’ye tehdit!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Haziran 2019 | Cumartesi 11:29

Libya Ulusal Ordusu, Türkiye yapımı bir İHA’nın düşürüldüğünü, Türkiye ile Libya arasındaki tüm ticari uçuşların ve Türk gemilerinin limanlara girişinin yasaklanacağını duyurdu. Açıklamada Türkiye’nin Libya’daki askeri varlığının hedefleneceği belirtildi.

 

Mısır, Suudi Arabistan ve BAE destekli Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu, hava savunma sistemlerinin Trablus’ta BM destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne ait bir insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı. Açıklamada, İHA’nın Türkiye’de üretildiğini belirtildi.

Hafter güçlerine göre, söz konusu İHA Libya Ulusal Ordusu’na saldırı girişiminde bulunduktan sonra Trablus Havalimanı yolu üzerinde düşürüldü.

Halife Hafter’in sözcüsü Ahmed Mismari ise Türkiye’den başkent Trablus’a herhangi bir ticari uçuşa izin vermeyeceklerini söyledi.

Mismari Türkiye’den Trablus’a inmek isteyen herhangi bir uçağın düşman olarak görüleceğini, aynı durumun Libya’daki limanlara yanaşmak isteyen gemiler için de geçerli olduğunu belirtti.

Mismari, Libya Ulusal Ordusu’nun ülkedeki Türk askeri varlığını da hedef alacağını belirtti.

Diplomatik kaynaklar Türkiye’nin Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Feyyaz es-Serrac’a İHA ve askeri araç desteğinde bulunduğunu belirtiyor.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.