Halep’ten sürgün edilenler İdlib’de katlediliyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Eylül 2017 | Cumartesi 17:45

2016’da kuşatma altına alındıktan sonra Esed/Hamaney rejimi, İran destekli terör örgütleri ve Rusya tarafından neredeyse yok edilen Halep’ten kaçan siviller İdlib’de katledilmeye başlandı. Rusya ve Esed/Hamaney rejimi son 4 günde 100’den fazla sivili katletti.

18 Ekim 2016’da “İnsani mola”  uygulaması ile dünyanın gözünü boyayan Rusya, Halep’te büyük bir yıkıma başlamıştı. “Rusya ‘Yok et teslim al’ taktiği ile haftalarca bombaladığı, İran destekli terör örgütlerinin de karadan destek verdiği Halep’te binlerce sivil katledildi. Rusya’nın bombalarından ve mezhepçi terör örgütlerinin zulmünden kaçabilen siviller ise devrimcilerin kontrolündeki güvenli liman olan İdlib’e kaçarak hayata tutundu.

Hava saldırıları artarak devam ediyor

Birkaç ay devam eden çatışmasızlık ortamında yeni düzene alışmaya çalışan sivillerin kâbusu geçtiğimiz hafta yeniden başladı. Esed/Hamaney rejiminin başlattığı hava saldırıları Rusya’nın da verdiği destekle artarak devam ediyor. Bölgeden alınan bilgilere göre son 4 günden 100’den fazla sivil Rusya ve rejim bombaları ile katledilirken hastane, sivil savunma merkezleri gibi yerler hedef gözetilmeden vuruluyor.

Bir günde onlarca bomba yağdı

Dünden beri Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki İdlib’deki Serakib ve Kefer Nebil ilçeleri aralıksız bombalanıyor onun dışında Esed rejiminin kimyasal silah kullandığı Han Şeyhun ve Temeniye beldeleri, Kefer Sicne, Has, Ken Sehra ve Serce köyleri de bombalama altında. Bölgede ki aktivistler ve uluslararası gözlemciler ‘’Çatışmasızlık’’ kapsamında olan hatta Astana görüşmelerine katılan muhaliflerin kontrolündeki bölgeler ve şahısların da hedef alındığını belirtiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Reuters’e verdiği demeçte “Son günlerde İdlib’de hastane bombalandı, bu bizi endişelendiriyor” demişti. Esed/Hamaney rejiminin 4 Nisan’da kimyasal silah katliamı yaptığı Han Şeyhun beldesindeki sivil savunma (Beyaz Baretliler) basın sorumlusu Enes Diyab, yaptığı açıklamada, “5 uçak saldırısı oldu. Merkezimiz tamamen kullanılamaz duruma geldi. Ambulanslarımız ve arama kurtarma araçlarımız da aynı şekilde” dedi.

Rusya rastgele vuruyor

Bölgedeki Rusya saldırılarına ilişkin bilgi veren kaynaklar Esed/Hamaney rejiminin yanı sıra Rusya’nın da bölgeyi vurmaya başladığını bildirdi. Diyab, saldırıların Rusya’ya ait savaş uçakları tarafından düzenlendiğini iddia etti. Öte yandan Rus Interfax haber ajansı Rusya Savunma Bakanlığı’nın, Akdeniz’deki denizaltılarından İdlib’i vurduklarını açıkladı bilgisini aktardı. Rusya’nın hedef gözetmeksizin vurduğunu belirten bölgedeki yerel kaynaklar son 4 günde gerçekleşen rejim ve Rusya saldırılarında çoğu çocuk 100’den fazla sivilin öldüğünü 100’den fazla kişinin de yaralandığını aktardı. Son birkaç gündür devam eden saldırılarda, sivil savunma merkezleri ve hastaneler de hedef oluyor. Astana görüşmelerine baş müzakerecilerinden biri olan Esma Ebu Zeyit geçen salı günü yaptığı açıklamada, müzakerelerin sürdüğü bir zamanda sivil hastaneleri bombalamak ahlaksızlıktır açıklamasında bulunmuştu.

İki milyondan fazla sivil tehlikede

Mart 2015’te muhaliflerin kontrolüne giren İdlib, iç savaş boyunca rejimin yoğun saldırılarının adresi oldu. Rejim, Han Şeyhun beldesine 4 Nisan’da yaptığı kimyasal silah saldırısında en az 100 sivilin ölümüne sebep olmuştu. Türkiye ve Rusya öncülüğünde Kazakistan’ın başkenti Astana’da başlatılan ateşkes süreci sayesinde kente yapılan hava saldırıları yaklaşık 2,5 aydır durma noktasına gelmişti. Ancak 2,5 milyon civarında sivilin yaşadığı kent, zaman zaman rejimin topçu saldırılarının hedefi oluyordu. Geçen cuma ateşkesin garantörü Türkiye, Rusya ve İran, İdlib’deki “çatışmasızlık bölgesi” sınırlarında anlaşmaya varmıştı. Garantör ülkeler, kentte muhalifler ve doğusundaki rejim güçleri arasına gözlemci güç göndermekte uzlaşmıştı.

Kaynak : Diriliş Postası / Furkan Azeri

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.