Hamas: UNRWA’ya yardımın kısılmasının amacı Filistin davasını tasfiye etmek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Ocak 2018 | Çarşamba 23:12

Filistin halkına zarar verecek taleplerin reddedilmesini isteyen Hamas: UNRWA’ya yardımın kısılmasının amacı Filistin davasını tasfiye etmek.

 

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Amerika’nın Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)’ya yardımlarını kısmasının amacının Filistin davasını tasfiye etmek olduğunu söyledi.

Hamas Hareketi bugün (17 Ocak Çarşamba) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Amerika’nın UNRWA’ya yaptığı yardımları azaltmasının ABD’nin Filistin davasını tasfiye planları çerçevesinde gerçekleştiğini ifade etti.

Hamas Hareketi, UNRWA’dan Amerika’nın Filistin haklarına zarar verecek taleplerini kabul etmemesini ve baskılarına boyun eğmemesini istedi.

Bildiride ayrıca UNRWA’dan, uluslararası kuruluşlardan ve insan hakları örgütlerinden Filistin halkına destek vermeleri ve haklı davasında yanında olmaları talep edildi.

Amerikalı bir yetkili dün yaptığı açıklamada, ABD’nin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)’ya yardımını azaltacağını söyledi.

Reuters’e konuşan Amerikalı yetkili, Washington’un halihazırda UNRWA’ya 60 milyon dolar bağışta bulunacağını ve 65 milyon doları ise vermeyeceğini bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Filistin Yönetimi’ne işgal rejimiyle müzakerelere dönmesi için baskı yapmak amacıyla Amerika’nın UNRWA’ya yaptığı 125 milyon dolarlık yardımı kesme tehdidinde bulunmuştu.

Kaynak: Fiem

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.