Hamas yetkilisi: Mısır sınırı, benzeri görülmemiş düzeyde istikrarlı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Aralık 2019 | Perşembe 16:37

Gazze Şeridi’nde Hamas Hareketi’ne bağlı Ulusal Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Cihad Muheysen, Gazze’nin Mısır ile olan güney sınırındaki güvenlik durumunun “benzeri görülmemiş” bir düzeyde istikrarlı olduğunu açıkladı.
Ulusal Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Muheysen, Gazze’deki İçişleri Bakanlığı internet sitesi üzerinden yayınlanan açıklamasında, “Güvenlik istikrarının arkasındaki sebepler, Ulusal Güvenlik Güçleri tarafından saha takibi ve kontrolü, güvenlik noktalarına ek unsur takviyesi ve sınırlardaki zayıf boşlukların anında kapatılmasıdır” ifadelerini kullandı.
Şarku’l Avsat geçtiğimiz ay, zaman zaman Gazze’den militanların Sina’ya (ya da tam tersi) sızma girişimlerine tanık olan bölgeyi daha iyi şekilde güvence altına almak için Mısır sınırına Hamas tarafından takviyeler yapıldığını okuyucularına aktarmıştı. Kaynaklar, Hamas Hareketi’nin “son zamanlarda militanların sürekli hale gelen sızma girişimleri ve İsrail’le tırmanışın Sina’ya sızma faaliyetlerine katkı sağlayabileceği endişesi” nedeniyle sınır kontrollerini yoğunlaştırdığını belirtti. Kaynaklara göre hareket, sınıra ek güvenlik güçleri konuşlandırdı ve sızma faaliyetlerini engelledi. Hamas, güvenlik devriyeleri ve sınır boyunca yerleştirilen kameralar aracılığıyla güvenlik takibi yapıyor.
Muheysen, güneydeki güvenlik durumunun kontrolü için sürekli devriyelerin gerçekleştirildiğini söylerken, “Kuvvetler güçlendirildi, Mısır sınırı aracılığıyla sızma ve kaçakçılık operasyonlarını önlemek için her iki yönde de gece pusuları kuruluyor. Mısır ile sınır bölgesi için kapsamlı bir temizleme operasyonu yürüttük. Var olması gereken güvenlik noktalarının sayısı belirlendi. İlave güçlerle destekleyerek, sınırdaki kuvvetleri güçlendirmek için çalıştık” dedi.
13 sızma girişimi engellendi
Cihad Muheysen, Ulusal Güvenlik Güçleri’nin son aylarda Mısır ile güney sınırı boyunca 13 sızma girişimini engellediğini belirtti. Militanların, gerekli yasal önlemlerin alınması için resmi makamlara yönlendirildiğini söyleyen yetkili, daha önce de başka girişimlerin engellendiğini ve bu tekrarlı girişimlerin, Hamas’ı 12 km’lik sınırı korumak için Mısır ile 2017 yılında bir anlaşma imzalayarak sınır üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmaya zorladığını ifade etti.
O tarihten itibaren Hamas, birçok alana dikenli teller ve kameralar yerleştirdi, sınır devriyelerini de yoğunlaştırdı. Muheysen, sızma ve kaçakçılık faaliyetlerini önlemek için güvenlik noktalarını artırarak, devriyeleri ve pusuları yoğunlaştırarak, sınır kontrolünü arttırmak amacıyla ek bir eylem planı ortaya koyulduğuna dikkati çekti.
Yetkili, son dönemde güvenlik güçlerinin güçlendirilmesi, aydınlatma sisteminin genişletilmesi de dâhil olmak üzere sınır kontrolünün arttırılmasına katkıda bulunacak şekilde çok sayıda güvenlik önlemi alındığını vurguladı. Ulusal Güvenlik Güçlerinin, daha önce güney sınırındaki çok sayıda güvenlik noktasını onarmak ve geliştirmek için çalıştığını söyleyen Muheysen, istikrara katkı sağlayabilecek yeni güvenlik noktaları oluşturmak istediklerini ifade etti.
Cihad Muheysen, “Gelecek aşamada yetkili makamlarla koordinasyon içerisinde, Gazze Şeridi’nin güney sınırındaki aydınlatma projesini 14 kilometreye kadar genişletmek istiyoruz” dedi. Bunların hepsinin gelecek yılın planının bir parçası olduğunu ifade eden yetkili, ilgili makamlarca askerlerin konuşlandırılmasının ve sınırda faaliyet gösteren saha kuvvetlerinin sayısının artırılmasının yanı sıra, beşeri kadronun yeteneklerini güçlendirmek amacıyla kuvvetlerinin, 2020 yılı için eğitim programlarının güçlendirilmesini içeren bir plan hazırlandığına vurgu yaptı.
Kassam Tugayları unsurları ve İçişleri Bakanlığı üyelerini içeren saha kontrol kuvvetleri, militanların Gazze- Sina arasındaki geçişlerini sınırlandırmak için Mısır sınırını gözetliyor. İçişleri Bakanlığı, sınırları korumak ve “sapkın fikirlere” sahip unsurlara karşı koymak amacıyla doğrudan faaliyetler yürütüyor. Ancak Kassam Tugayları, kendilerini “cihatçı selefi” olarak nitelendiren ve Sina’daki DAEŞ örgütü ile çalışan unsurların hareketliliğini engellemek için sınırdaki Refah bölgesinin güvenliğini sağlamak amacıyla zaman zaman müdahalelerde bulunuyor.
Hamas, Gazze Şeridi’ndeki örgüt unsurlarını birçok nedenden dolayı kontrol altına almaya çalışıyor. Örgüt unsurları, sık sık Hamas Hareketi’ne karşı faaliyetler yürütüyor.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.