Hamdan: Abbas’tan Filistin halkının seçeneğinden yana tavır almasını istedi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Ocak 2018 | Perşembe 23:55

Amerika’ya bel bağlamaktan vazgeçilmesi çağrısında bulunan Hamdan, Abbas’tan Filistin halkının seçeneğinden yana tavır almasını istedi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı barış görüşmeleri için Amerika’ya bel bağlamayı bırakıp Filistin halkının seçeneği olan direnişten yana olmaya davet etti.
Hamas liderlerinden Usame Hamdan, Quds Press Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti ilan etmesinin ve ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma işlemlerini başlatmasının Filistin halkının kanaatini ve topraklarına bağlılığını değiştiremeyeceğini söyledi.
Kudüs’ün Müslümanlarıyla ve Hıristiyanlarıyla Filistin’in başkenti olarak kalacağını belirten Hamdan, Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Konseyi’nin geçtiğimiz günlerdeki toplantısında aldığı kararın istenilen düzeyde olmadığını dile getirdi.
Amerika’ya bel bağlamanın kazanılması mümkün olmayan bir kumar olduğunu belirten Hamdan, müzakerelere arabuluculuk yapması için Amerika’ya alternatif aramanın da akıllıca bir seçenek olmadığını ifade etti.
Direniş seçeneğinin gerçekçi ve ciddi bir seçenek olduğunu kaydeden Hamdan, “Sonuçta hiç kimse Filistin halkına istemediği bireyi zorla kabul ettiremez” dedi.
Hamas lideri, Fetih hareketine de seslenerek, Kahire’de imzalanan uzlaşı anlaşmasına bağlı kalması çağrısında bulundu.

Kaynak: Fiem

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.