Haseke’de rejim-PYD çatışmasında 16 sivil öldü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Ağustos 2016 | Cuma 19:49

Türkiye sınırındaki Haseke‘de geçen salıdan bu yana süren çatışmalarda, rejim güçleri savaş uçakları ve topçu birliklerini kullanmaya devam etti.

PYD militanlarının bulunduğu Nişve mahallesinin batısındaki bir karargah, kentin kuzey girişindeki Sabbag kontrol noktası ve güneyde Ez-Zuhur mahallesindeki mühimmat ikmal merkezinin hedef alındığı saldırıda, 20’den fazla militan öldü.

Rejim, örgütün kontrolünde sivil yerleşimlerin bulunduğu Vilat ve Dulab Avis semtleri ile Salihiye ve El Müfti mahallerine de saldırdı.

AA muhabirine bilgi veren Haseke merkezdeki hastane kaynakları, bombardımanda 16 sivilin yaşamını yitirdiğini, 34 yaralı olduğunu bildirdi.

PYD güçleri ise Güveyran mahallesi ve kent merkezindeki rejim karargahlarına havan topları ve hafif silahlarla saldırdı.

Rejimin kayıpları konusunda kesin bilgiye ulaşılamazken, çatışmaların yaşandığı bölge ve çevresinden binlerce kişinin güvenli yerlere kaçışı sürüyor.

Koalisyon uçakları bölgede

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye’de rejime ait savaş uçaklarının Haseke’de PYD’nin kontrolündeki mahalleleri bombalaması üzerine koalisyon uçaklarının “koalisyon güçlerini” korumak için bölgeye gittiğini bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye rejiminin Haseke civarında dün hava saldırısı düzenlediğini hatırlattı.

“Koalisyon uçakları, bölgede faaliyet gösteren koalisyon güçlerini korumak amaçlı bölgeye gitti.” diyen Galloway, rejim uçaklarının hava saldırısında karadaki “koalisyon güçlerinin” zarar görmediğini belirtti.

Galloway, ayrıca rejim uçaklarının saldırısı üzerine acilen Rusya ile irtibata geçtiklerini, Rusya’nın da saldırı yapan uçakların kendilerine ait olmadığını bildirdiğini söyledi. Galloway, “Biz de bir tehdit durumunda karada görev yapan koalisyon güçlerini koruyacağımızı açıkça söyledik.” diye konuştu.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.