Hatemi, İran halkının haklarını savunmadığı için hükümet ile parlamentoyu suçluyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Ağustos 2019 | Perşembe 19:47

İran eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, ‘halka yönelik hak ihlali’ karşısında tavır almadığı için mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yönetimine suçlama yönelterek Hükümet ile Parlamentoyu, ‘sözlerini ihlal etme ve eksik gerçekleştirme’ konusunda halka hesap vermeye vermeye çağırdı. Hatemi ayrıca, gazetecilerin ve siyasi eylemcilerin güvenlik suçlamaları ile kovuşturulmasını da eleştirdi.

Resmî internet sitesine göre ‘Basın Günü’ münasebetiyle önceki gün eylemciler ve basın mensupları karşısında bir konuşma yapan Hatemi, Ruhani hükümeti ile mecliste reformcu kanadı temsil eden milletvekillerinin, yasal yetkileri kullanarak halkın haklarını savunmamasını garipsediğini ifade ederek şu sorgulamada bulundu: “Halkın hakları için seçilen hükümet ile bu hakları savunduğunu iddia eden meclisin, ama özellikle de meclise giren reformcuların neden herhangi bir adım atmadığını ve seslerini yükseltmediklerini merak ediyorum doğrusu. Niçin anayasal bir uyarıda bulunmuyorlar? Neden yasama organının elinde bulunan yasal yetkiler kullanılmıyor?”.

1997 ile 2005 yılları arasında İran’da reformcu adımlar atmaya çalışan Hatemi, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bence Hükümet ile Parlamento, yaptıkları ve halka haber vermedikleri iyi adımlar ve faaliyetler için nasıl övgüyü hak ediyorlarsa, aynı ölçüde ihmal, ahde vefasızlık ve yetersizlik konusunda da sorgulanmalı ve ifade vermelidir”.
Hatemi açıklamasının devamında İranlı yetkililerin, tutuklu siyasiler ve gazetecilerin varlığını reddetmesini kınayarak, “Bazı yetkilileri, kimsenin siyaset ve basın alanına ilişkin suçlamalarla tutuklanmadığını, her şeyin güvenli suçlamasıyla gerçekleştiğini söylerken görürsek maalesef bu, asıl meseleyi ortadan kaldırır” ifadelerini kullandı.

Bununla beraber Hatemi, rejimin değişmesini talep eden odaklara da saldırarak şunları söyledi: “Söz konusu isyancı odaklar, reformcuların, kendi ihanetleri önünde bir engel ve yollarında engel oluşturan taşlar olduklarına inanıyorlar”.
Rejim muhalifleri, Farsça yayın yapan medyayı, Hatemi liderliğindeki reformcu kanadın ‘tarafını tutmakla’ suçlayarak yoğun eleştirilere tabi tutuyor.
Hatemi, ilk kez 2013, ikinci kez 2017 yılında seçilen müttefiki Ruhani’yi ilk defa eleştiriyor. Nitekim Ruhani’nin seçim kampanyası Hatemi’den büyük destek görmüştü. Eski Reformcu Cumhurbaşkanı aynı zamanda, reformcu partiler listesinin, şubat ayında gerçekleşmesi beklenen seçimlerden sonra yerini yeni bir parlamentoya bırakacak olan mevcut parlamentonun temsilcileri üzerinde kontrol sağlamasına yol açan etkenlerden biri olarak görülüyor.
Hatemi’nin bu açıklamalarından birkaç hafta önce İran parlamentosu, milletvekillerinin, hükümetin faaliyetleri konusunda senelik bir rapor sunulması yönündeki çağrısının Ruhani tarafından reddedilmesi sebebiyle bir tartışmaya sahne oldu.

İran Meclisi Başkanı Ali Laricani, birkaç hafta önce milletvekillerine, Ruhani’nin, parlamentoya bir rapor sunmayı reddetme gerekçelerine dair “Yüce Rehber” Ali Hamaney’e bir mektup yazdığını iletti. Laricani’ye göre İran Cumhurbaşkanı, bu mektupta parlamentoya senelik rapor sunma konusunda ‘yasal sorunlarla’ karşılaşıldığına işaret ediyor.
Şarku’l Avsat’ın haberine göre Hatemi, İran’ın yaşadığı mevcut krize işaret ederek, ‘dünya çapındaki aklı başında ve barışsever insanlara’ savaşın önünü almak için birlikte çalışma çağrısında bulundu.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.