Haydar el-İbadi: Musul Operasyonu başladı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Ekim 2016 | Pazartesi 11:00
Haydar el-İbadi, Musul’da DAEŞ’e yönelik operasyonun başladığını açıkladı. el-İbadi, kent merkezine sâdece kendisine bağlı asker ve polis güçlerinin gireceğini söyledi.

Haydar el-İbadi, yaptığı açıklamada, Musul’da DAEŞ’e yönelik operasyonun başladığını söyleyerek, kent merkezine sâdece kendisine bağlı asker ve polis güçlerinin gireceğini söyledi.

Operasyonla ilgili, Musul halkının güvenlik güçleriyle dayanışma içerisinde olmasını isteyen el-İbadi, operasyona katılacağı belirtilen ve tüm hazırlıklarıyla cephelere konuşlandırılan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerinden, Türkiye’nin eğittiği Musullu yerel güçlerden oluşan Ninova Muhafızları’ndan ve Şii milis gücü Şii terör grubu Haşdi Şabi’den ise söz etmedi.

Haydar el-İbadi’ye bağlı güçler ve Peşmerge güçleri, konuşlandıkları Hazır cephesinden DAEŞ’e üç koldan saldıracak. Operasyonlara 15 bin ila 18 bin Peşmergenin katılması bekleniyor.

11 saatlik güvenlik koordinasyon toplantısı sonrasında gece saatlerinde başlatılan ve Bağdat, Erbil ve koalisyon güçleri tarafından yürütülen Musul operasyonu 5 aşamadan oluşacak. Operasyonun ilk aşamasının 48 saat sürmesi beklenirken, koşulların beklendiği gibi olması durumunda ikinci aşamanın 6 gün sürmesi tahmin ediliyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.