HTŞ’den DAEŞ Hücre Evlerine Baskın

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Ocak 2018 | Cumartesi 05:00

Heyet Tahrir Eş Şam, İdlib’in doğu kırsallarında DAEŞ’e ait olduğu belirlenen bazı hücre evlerine güvenlik operasyonları düzenlediğini duyurdu.

Söz konusu unsurların Hama savaşında da DAEŞ’le işbirliği içinde olduğu vurgulandı.

Heyet Tahrir Eş Şam’ın resmi yayın organ İba Haber Ajansı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi:

“Rejim ordusu tarafından abluka altına alınan Devle çetesi bölgesinden göçen ve çocuklar, kadınlar ve yaralılardan oluşan bir grup, Heyet Tahrir Eş Şam tarafından himaye altına alındı. Buna karşılık Bağdadi çetesi, Doğu Hama kırsalında bulunan özgür bölgelere yönelik istila girişiminde bulundu. Bu saldırıları, kırsal bölgeye yönelik rejim tarafından başlatılan kitlesel bir askeri kampanya izledi.

Özgür bölgeler son dönemde, hücreler tarafından halkı ve mücahidleri hedef alan bir dizi suikastlere şahit olmaktadır. Ayrıca, hem askeri hem de lojistik anlamda, Badiye bölgesinde bulunan Haricilerle koordinasyonda giderek artan bir faaliyete tanık olunmakta.

Emniyet Biriminin yoğun gayretiyle, bu hücrelerden birine ulaşıldı. Heyet Tahrir Eş Şam Emniyet Birimi sorumlularından biri olan Sadeddin Muhammed, açıklamasına şu sözler ile başladı: ‘Heyet Tahrir Eş Şam’a bağlı Emniyet Biriminin çabalarından sonra, Doğu İdlib kırsalına bağlı Helbe köyünde bu hücrelerden birini keşfettik. Öyle ki özgür bölgelerde bulunan hücre ile, bölgeye saldırı girişiminde bulunan Hariciler arasında koordinasyon sağlıydı. Hücrenin görevi, Devle örgütünün yeni üyelerini güvence altına almak ve barındırmaktı. İlaveten patlayıcı düzenekleri, patlayıcı yüklü araçlar ve patlayıcı kemerler bu hücre tarafından üretilmekte idi.’

Geçen pazartesi günü Emniyet Birimi, sığınak olarak kullandıkları birkaç eve baskın düzenledi. Yaşanan çatışmalardan sonra o evlerden birinde sıkıştılar. Sonuç olarak, Haricilerden üçü etkisiz hale getirildi ve patlayıcı düzenekleri, patlayıcı kemerler ve bir dizi silah ele geçirildi.

Hatırlatmak gerekir ki, Heyet’e bağlı Emniyet Birimi, özgür bölgeler içerisinde geçmişte de bir çok Devle örgütüne ait hücre keşfetmişti. Bunlardan en önemlisi İdlib kırsalına bağlı Neyrab kasabasında gerçekleşmişti. Orada Bağdadi hücresine bağlı en önemli elemanlarından sayılan 4 Harici etkisiz hale getirilmişti.”


Kaynak: Asyanın Sesi / Sorumluluk kaynağa aittir.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.