Husiler koalisyon güçlerinin başına bela oldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Temmuz 2019 | Cuma 02:05

Husiler Suudi Arabistan ve müttefiklerine ait imha ettiği araçların fotoğraflarını paylaştı.

Yemen’de Sana ve bazı bölgeleri elinde bulunduran İran destekli Husiler Suudi Arabistan ve Yemen hükümetine karşı birçok saldırı gerçekleştiriyor.

Husiler aynı zamanda Suudi Arabistan topraklarına sık sık balistik füzeler ile saldırı girişiminde bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde, Suudi Arabistan’ın güneybatısındaki Ebha Havalimanı’na Husiler tarafından düzenlenen SİHA’lı saldırıda, biri Hintli toplam 9 sivil yaralanmıştı.

Her fırsatta Suudi Arabistan ve koalisyon güçlerini hedef alan İran destekli Husiler, Suudi Arabistan’ın güney sınırında yer alan Necran iline bağlı bölgelerde Suud ordusuna ait 20’den fazla noktayı ele geçirdiklerini duyurmuştu.

Yemen’de neler oluyor?

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen’de yaklaşık 5 yıldır süren çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

Kaynak: Fetih Medya

Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.