Husiler, Suudi petrol tesisini hedef aldı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Ağustos 2019 | Cumartesi 21:02

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih, İran destekli Husi milislerin eş-Şeybe petrol sahasına silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile saldırı düzenlediğini belirtti. Saldırı sonucu petrol sahasında ufak hasar meydana geldiğini ve yaralanan kimse olmadığını ifade etti.

El-Falih, sabah saat 06:20’de Husilerin patlayıcı yüklü silahlı insansız hava aracının (SİHA) eş-Şeybe petrol sahasındaki bir doğalgaz tesisine saldırıda bulunduğunu belirterek, saldırı sonucunda çıkan yangının hızla kontrol altına alındığını İfade etti. SPA’da yer alan habere göre el-Falih, saldırının petrol üretim ve ihracatını etkilemediğini vurguladı.

Krallık’taki petrol boru hatlarının hedef alındığı saldırının, terör ve sabotaj eylemi olduğunu ifade eden el-Falih, bu saldırıların Basra (Arap) Körfezi ve diğer bölgelerdeki petrol tankerleri ve petrol tedarik zincirini hedef alan saldırıların bir uzantısı olduğunu belirtti. Tesislere düzenlenen saldırılarla sadece Krallık’ın değil, dünyadaki tüm enerji arz güvenliğinin hedeflendiğini ifade eden el-Falih, bu nedenle saldırıların küresel ekonomi için bir tehdit oluşturduğunu söyledi. El-Falih, bu korkak terör saldırısının, Yemen’deki İran destekli Husi milisler de dahil olmak üzere sabotaj eylemi gerçekleştiren tüm teröristlere karşı uluslararası toplumun mücadele etmesinin önemini bir kez daha kanıtladığını belirtti.
Öte yandan Suudi Aramco şirketi, eş-Şeybe doğalgaz tesisinde çıkan yangının hızla kontrol altına alındığını belirterek, saldırıda yaralanan kimse olmadığını ve ham petrol tedarikine devam edileceğini kaydetti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.