İdlib güneyinde son durum [18 Ocak 2018]

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Ocak 2018 | Perşembe 19:09

Fetih Medya

İdlib güneyinde son durum

İdlib’te devam eden çatışmalar devam ederken, çatışmaları yeni bir boyuta taşıyan gelişmeler yaşandı. Suriyeli muhaliferin karşı saldırısı sonucunda, muhalifler Esad rejimi ve rejim yanlısı milislerin ilerlemesi durdurulmuştu. Diğer yandan DAEŞ İdlib’te Esad rejime karşı saldırıya geçti. DAEŞ’ın bu hamlesi beraberinde bir çok soru işareti getirdir.

DAEŞ Hama’dan Esad rejiminin bölgelerini güvenli bir şekilde geçerek, Kuzey Hama – Güney İdlib civarında Suriyeli muhaliflere saldırmıştı. Rejim bu durumu kendi lehine kullanarak Suriyeli muhaliflere karşı ilerlemişti. Yaşanan çatışmalar süresince DAEŞ ve Esad rejimi birbiriyle çatışmamış ve Suriyeli muhaliflere karşı ilerlemişti. Rus hava kuvvetleri ve uluslararası koalisyonun hava kuvvetleri de dahil olmak üzere, DAEŞ’e karşı hava saldırıları düzenlenmemişti.

DAEŞ’ın stratejik Sincar beldesini ele geçirmes iönümüzdeki dönem için önemli sorunları da beraberinde getirecektir. Esad rejimi ve rejim yanlısı milislerin Kuzey ve Doğu’dan Ebu Zuhur Havalimanı’na ilerledi. Güney’den DAEŞ’ın Batı’ya doğru ilerlemesi rejimin Ebu Zuhur’u ele geçirme planlarını baltalamamaktadır. DAEŞ’ın önümüzdeki veya gelecek dönemlerde İdlib merkezine doğru ilerlediği bir senaryoda, Esad rejimi ve rejim yanlısı milisler için İdlib’e yönelik askeri harekat için fırsat oluşmuş olacaktır.

DAEŞ’ın bu hamlesi ile beraber dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise İdlib bölgesindeki Cund ul Aksa’dan arta kalan unsurlardır. Cund ul Aksa örgütü DAEŞ’e biat etmesi sonrasında Suriyeli muhaliflerce imha edilmişti.

Fetih Medya
Yakınlaştırmak için tıklayın


Kaynak: Suriye Gündemi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.