İdlib’den yeni göç dalgası

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Ocak 2018 | Pazartesi 13:27

Suriye rejim güçlerinin İdlib’in güneyinde sürdürdüğü askeri hareketlilik sonucu evlerinden ayrılmak zorunda kalan Suriyelilere Türk Kızılayı ekipleri yardım eli uzattı.

Aralık ayının ortalarında İdlib’in güneyinde başlayan ve tırmanarak devam etmekte olan askeri hareketlik, son iki üç gün içerisinde Rejim Güçlerinin kuzeye doğru ilerlemesi ile birlikte şiddetini arttırdı.

Fetih Medya

Yaşanan çatışma ortamı bölgede bulunan yaklaşık 50.000 Suriyelinin evlerinden ayrılmasına sebep oldu. Göç hareketi doğrultusunda halk, çatışma yaşanmayan kuzeydeki Ad Dana, Sarmada, Qah, Dar Hassan ve Hanin mevkilerine yöneldi.

Fetih Medya

Bölgedeki yardım çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı da, güvenli bölgelere ulaşan Suriyelilerin gıda ve içecek başta olmak üzere barınma, kıyafet ve sağlık hizmetlerini karşılıyor. Ayrıca konserve, ekmek, bisküvi, gofret ve su içeren gıda poşetleri hazırlayan Türk Kızılayı ekipleri, fırınlara un gönderimi yaparak ekmek üretimini arttırdı.

“Yaşadıkları yerden, evlerinden tahliyeye zorlandılar”

Çalışmaları yerinde takip eden Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “İdlib’in güneyindeki Astana çatışmasızlık hattı rejim tarafından ihlal ediliyor ve binlerce Suriyeli kuzeye yönlendi. Bu göç hareketi İdlib’in kuzeyindeki şartları ağırlaştıracak. 5000 aile yaşadıkları yerden, evlerinden tahliyeye zorlandılar. İdlib’in güneyindeki çatışma bölgelerindeki evlerinden ayrılarak kuzeye sığındılar. Yeni gelenlere çadır kurup insani destek veriyoruz ama kış şartlarında ağır bir durum. Elimizden geldiğince bu soğukta kimseyi açıkta bırakmamak için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Bölgede yaşanan gelişmeler ve olası insani yardım gereklilikleri, Türk Kızılayı Suriye Krizi Ülke Alan Koordinatörlüğü tarafından yakından takip ediliyor.

Fetih MedyaFetih Medya

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.