İdlib’te devam eden çatışmalar

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Şubat 2018 | Salı 08:54

Fetih Medya

İdlib’te devam eden çatışmalar

Esad rejimi ve rejim yanlısı milisler İdlib bölgesindeki ilerleyip Ebu Zuhur Havalimanı’nı ele geçirmesi sonrasında, stratejik Serakip kasabasına doğru yöneldi. Serakip’e doğru ilerleyip Astana anlaşmasında sınır olarak belirlenen tren hattını batıya doğru aşan Esad rejimi aynı zamanda bölgedeki birçok sivil yereşim yerini ve hastaneleri bombaladı. Rus Hava Kuvvetleri de bombardımana katılmaktadır.

Astana sürecinde varılan mutabakat gereği İdlib’teki gerilimi azaltmaya yönelik çatışmasızlık ilan edilmişti. Fakat Esad rejimi Türkiye’nin Rusya’ya uyarılarına rağmen anlaşmaya uymayıp bölgeye saldırılar düzenlemekte ısrar etmektedir. İlaveten Rus hava kuvvetleri de İdlib bölgesindeki hava saldırılarını sürdürmektedir ki Suriyeli muhalifler veya HTŞ Rus hava aracını düşürdü.

Esad rejimin ve Rusya’nın sivil yerleşim yerlerin bombalanması ‘scoerced earth’ yani ‘yanık toprak’ stratejisi kapsamında değerlendirilmektedir. Özellikle; Esad rejimin savaş suçu işleyerek 4 Şubat gecesi Serakip beldesine yönelik kimyasal saldırı gerçekleşmesi, Esad rejimi ve destekçilerin Astana sürecine ne kadar sadık olduklarını sorgulamaktadır.

Diğer yandan TSK’nın gerilimi azaltma bölgesini denetlemek üzere El-Eys’e gözetim noktası kurmak üzere TSK konvoyu yola çıkmıştı. Konvoy saldırıya uğraması sonucunda El-Eys bölgesine varmadan Türkiye’ye dönmüştü. El-Hader bölgesindeki İran destekli Şii milislerin taciz ateşi sonrasında geri çekilen TSK konvoyu ertesi gün tekrar bölgeye intikal etmeye çalıştığı esnada, park halinde bulunan bombalı araç saldırısına uğramıştı. Nitekim TSK 5 Şubat’ta tekrar El-Eys’e konvoy göndermiş ve konvoy başarılı bir şekilde bölgeye intikal etmiştir.

İdlib bölgesinde Esad rejimin sınır olarak belirlenen tren hattına riayet etmemesi üzerine, Türkiye destekli Suriyeli muhalifler ortak operasyon merkezi kurarak Esad rejimi ve rejim yanlısı milislerden birkaç köyü geri alabilmiştir. Ortak operasyon merkezine Ceys el Nukba, Ceys el Nasr, Liva Arbain, Ahrar uş Şam, Feylak uş Şam, Ceys el Ahrar, Ceys İdlib Hür, Ceys el İzze, Nureddin Zengi Hareketi, Ceys el Sani ve Fırka el Evvel el Masah katılmaktadır. Diğer yandan HTŞ ve Türkistan İslam Cemaati ortak operasyon merkezin bir parçası olmasalar da, ayrı bir cepheden Esad rejimi ve rejim yanlısı milislere karşı savaşmaktadır.

Fetih Medya


Kaynak: Suriye Gündemi

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.