İngiliz Müslüman Anjem Choudary DAEŞ’e övgüden 5 yıl hapis cezası aldı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Eylül 2016 | Çarşamba 01:49

İngiliz Müslüman aktivist Anjem Choudary, DAEŞ’in propagandasını yapmak ve örgüte destek çağrısında bulunmak suçundan 5.5 hapis cezasına çarptırıldı. Choudary, geçen temmuz ayında çıkarıldığı mahkemece, Haziran 2014-Mart 2015 arasında verdiği vaazlarda DAEŞ’e destek çağrısı yapmak ve örgüt propagandası yürütmekten suçlu bulunmuştu.

Londra’daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi, 49 yaşındaki Choudary’e verdiği cezayı açıkladı. Mahkeme, Choudary’e DAEŞ’in propagandasını yapmak ve örgüte destek çağrısında bulunmak suçundan 5 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Choudary’nin yanı sıra aynı suçtan yargılanan arkadaşı Muhammed Mizanur Rahman da (33) aynı cezayı aldı. İngiliz basını, mahkeme kararını açıklarken salonda bulunan Choudary destekçilerinin “Allahu Ekber” diye bağırdığını yazdı.

Choudary ile ilgili iddianamede “DAEŞ’in ‘İyi bir şey’ olduğunu düşünmenin veya bunu başkalarına söylemenin yasa dışı olmadığı ancak örgüte destek verilmesi çağrısında bulunmanın suç teşkil ettiği” ifade edilmişti. Choudary ise ifade özgürlüğü hakkını kullandığını savunmuştu.

2014’te beş arkadaşıyla DAEŞ’e bağlılık yemini ettiği öne sürülen Choudary’nin, 7 Temmuz 2005’teki Londra saldırılarının failleriyle de bağlantılı olduğu iddia ediliyordu. Ancak herhangi bir terör veya şiddet eylemine karıştığı tespit edilemeyen Choudary, terör örgütüne destek çağrısı yapmaktan suçlu bulunmuştu.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.
Anahtar Kelime: , , ,

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.