‘İnsani yardım değil sömürgecilik’: Karayipler’de kasırganın ardından ırkçı tahliye!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Eylül 2017 | Salı 13:44

Irma Kasırgası’nın ardından Karayipler’de ada halkı ne suya ne de elektriğe ulaşabiliyor. Kasırganın ardından gerçekleştirilen tahliyelerde beyazlara öncelik tanınıyor.

Telesur’un haberine göre, kasırga öncesi ve sonrası adadan yapılan tahliyelerde beyazlara öncelik tanınıyor, uçak fiyatları artan taleple beraber yukarı çekiliyor ve yapılan yardımlar siyahilere dağıtılmıyor.

Fransa ve diğer ülkeler ise kendilerine bağlı olan bu adalara polis, ordu mensupları ve itfaiye görevlileri gönderiyor.

Guadeloupe’da sendika lideri olan Elie Domota’ya göre Fransa’nın ‘insani kriz’e olan bu yaklaşımı, ülkenin sömürgeci yönetimini gösteriyor.

Irma Kasırgası ABD’de ilerlerken, Karayip’teki Saint Martin, Saint Bartholome ve Britanya Virjin Adaları, kasırga sonrası ‘insani kriz’ ile yüzleşmek için oldukça az destek alıyor.

Son yapılan açıklamalara göre Saint Martin’de 13 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı.

Hızı saatte 250 kilometreyi bulan kasırganın ardından Saint Martin adasında, bir milyon insan ne suya ne de elektriğe ulaşabiliyor.

Irka göre tahliye

Adanın Fransız tarafında oturanlar kötü hijyen koşullarının içinde gıda ve su kıtlığı yaşıyor.

Ancak adadaki sorunlar bununla kısıtlı kalmıyor.

Telesur’da yer alan habere göre kasırga öncesi ve sonrası adadan ayrılmak isteyenlerin sayısının artmasının ardından uçuş fiyatları da yükseldi.

Yerel yönetim ise su ve hava yoluyla adadan ayrılmaya çalışan kişileri ırka göre ayırıyor.

Havaalanları beyaz olmayan kişilere kısıtlama getirmekle suçlanırken, yerel kanal Guadeloupe 1ere’e göre, Saint Martin’den Guadeloupe’ye tahliye edilen ve çoğu ABD’den olmak üzere 300 beyaz turistin bulunduğu ‘Archipel 1’ adındaki botta sadece 3 siyah bulundu.

Botun kaptanı ise kanala yaptığı açıklamada ‘Yerel makamlar tarafından böyle bir talimat aldığını’ ifade etti.

Fransa’da muhalefet milletvekilleri, ‘adadaki vatandaşların niye zamanında tahliye edilemediğinin’ açığa kavuşması ve ‘havayollarının fiyat spekülasyonu yapıp yapmadığını’ araştırması için Fransa hükümetine komisyon kurma çağrısında bulundu.

Adadaki durumu yönetememekle suçlanan Macron’un, Salı günü Saint Martin’i ziyaret etmesi bekleniyor.

‘Buna çalmak denmez, hayatta kalmak denir’

Saint Martin adasında silahlı gruplar dükkanları yağmalıyor.

Ancak Le Parisien tarafından sosyal medyada paylaşılan videoda, siyah bir yerleşimci durumu şu şekilde açıklıyor:

‘Elektriksiz, susuz, çatısız ve iki bebekle geçen –bu bebeklerden biri iki aylık ve hijyen koşullarından ötürü kaşınmaları başladı– ve başka bir kasırganın beklendiği dört günün ardından, bize sadece üç şişe su verdiler. Sonra da insanlar niye yağmalıyor diye şikayet ediyorlar(…) Buna çalmak denmez, hayatta kalmak denir.’

Le Figaro’ya konuşan bir ordu mensubu da bu iddiayı doğrulayarak, ‘insanların hayatta kalmaya ve ailelerinin karnını doyurmaya çalıştıklarını’ söyledi

2014 yılında Fransa’da hazırlanan raporda ise adadaki yoksulluğun endişe verici boyutta olduğu, altyapının yetersiz kaldığı ve bu durumun olası bir doğa olayında adayı zor durumda bırakabileceği belirtilmişti.

Ada sakinleri, yapılan yardımları korumak için gönderildiklerini ancak şu ana kadar hiçbirini dağıtamadıklarını söylüyor.

Fransa’nın İrma öncesi adaya toplamda 1140 ordu mensubu, asker ve itfaiye görevlisi göndermesi de eleştiriyor.

Guadeloupe’da sendika lideri olan Elie Domota’ya göre, krize çözüm olarak ‘güvenliğin’ arttırılması Fransa’nın adalardaki ‘sömürge yönetimini’ gösteriyor.

Britanya hükümeti ise Anguilla, Turks ve Caicos ve Britanya Virjin Adalarına güvenlik nedeniyle asker yolladı.

Kaynak : Gazete Karınca


İktibas: İslami Analiz

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.