Irak Suriye’deki DAEŞ’lı vatandaşlarını geri alıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Ağustos 2019 | Cumartesi 16:28

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ”Güvenlik ve kimlik soruşturması yapıldıktan sonra onların dönüşleri sağlanacak. Birçoğunun resmi evrakları yanında değil” dedi

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Suriye‘nin kuzeyindeki El Hol Kampı’nda bulunan 30 bine yakın Iraklının ülkeye getirilmeleri için kimlik tespiti çalışmaları yürütüldüğünü söyledi.

Başkent Bağdat’ta gazetecilerle bir araya gelen Abdulmehdi, Suriye’deki Iraklıların durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suriye’deki El Hol Kampı’nda, DAEŞ mensupları ve onların aileleriyle sığınmacılardan oluşan yaklaşık 70 bin kişinin barındığını belirten Abdulmehdi, “Bunların içinde kadın ve çocukların da yer aldığı yaklaşık 30 bin Iraklı bulunuyor. Irak tarafı olarak görevimiz onları oradan getirmektir.” ifadelerini kullandı.

Iraklıların ülkeye dönüşünün sağlanması için çalışmaların sürekli devam ettiğini ve kimlik tespiti için heyetlerin kampa gönderildiğini dile getiren Abdulmehdi, “Güvenlik ve kimlik soruşturması yapıldıktan sonra onların dönüşleri sağlanacak. Birçoğunun resmi evrakları yanında değil. Tedbirli şekilde dönüşlerini sağlanmaya çalışıyoruz çünkü DAEŞ’ın topraklarımıza sızmasını istemiyoruz.” dedi.

– DAEŞ’ın Musul’a sızması endişesi

Musul Vali Yardımcısı Sirvan Rojbeyani, 31 Temmuz’da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ve Irak merkezi hükümeti yetkililerinin, sayıları 32 bini bulan DAEŞ’lı yakınlarının Suriye’den Irak’a getirilmesi hususunda Musul yerel idaresine danışmadan bir süredir görüşmeler gerçekleştirdiğini, planın hayata geçirilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını söylemişti.

Yerel idare olarak DAEŞ mensuplarının yakınlarının Suriye’den Musul vilayetine yerleştirilmesine karşı çıktıklarını belirten Rojbeyani, “Binlerce DAEŞ yakınının radikalleştiklerinden ve Musul’un güvenliği üzerinde tehlike oluşturacaklarından eminiz.” ifadesini kullanmıştı.

DAEŞ, 10 Haziran 2014’te Musul’u ele geçirmişti. Irak güvenlik güçleri de 16 Ekim 2016’da kenti geri almak için geniş bir askeri operasyon başlatmış ve bir yıldan az bir süre içinde Musul’u kurtarmıştı.

Operasyon sırasında bazı DAEŞ mensupları, ailelerini de yanlarına alarak Musul’dan örgütün Suriye’de elinde tuttuğu bölgelere geçmişti.

Ancak terör örgütü PKK/YPG’nin, DAEŞ’ın son kalesi olarak tanımlanan Suriye’deki Bahoz’u ele geçirmesinden sonra Iraklı ailelerin de aralarında bulunduğu binlerce DAEŞ yakını El Hol Kampı’nda tutulmaya başlanmıştı.

Kaynak: AA

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.