İran ile hac gerginliği tırmanıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Eylül 2016 | Perşembe 04:04

Suudi Arabistan devlet televizyonunda yayınlanan haberde, Suudi Arabistan Kralı Müsteşarı ve Mekke Emiri Prens Faysal, Mina’da gerçekleştirdiği basın toplantısında,İran’ın içişlerine müdahale etmediklerine işaret ederek, bu kutsal toprakların ve haccın siyasi işlere ve sloganlara alet edilmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Her siyasi akıma sloganlarını atmaları izni vermeleri durumunda hac ibadetinin eda edilemeyeceğini ifade eden Prens Faysal, haccın siyasileştirilmesine izin vermemelerinin Müslümanların lehine olduğunu kaydetti.

Halid el-Faysal, İran’ın Arap ülkelerinin içişlerine müdahalesine de değinerek, “İran yönetimine Allah hidayet etsin. Irak, Suriye ve Yemen’deki Müslüman halklara yönelik hatalı eğilimlerinden ve yanlışlarından kurtarsın.” diye konuştu.

“KOLAY LOKMA DEĞİLİZ”

Faysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suudi Arabistan kolay lokma değil, topraklarını hedef alan her türlü saldırıya karşılık verecektir. Bu kutsal toprakları ve aziz ülkemizi savunmada ve karşılık vermede en ufak bir tereddüt göstermeyiz. Bizden tek bir kişi kalana değin bir karış toprağımızı çiğnetmeyiz.”

Hac ibadetini eda edenlere de tebriklerini ileten Halid el-Faysal, gelecek sene İranlı hacı adaylarının durumuna ilişkin de “Suudi Arabistan, İran hükümeti eğer kendilerine izin verirse haccetmek isteyen her İranlıyı kabul etmekten onur duyar.” ifadelerini kullandı.

Hac organizasyonunda görev alan polis ve sivil sayısının 300 bini geçtiğini belirten Faysal, bu yıl 426 bin kişinin de kaçak geldiği için sınır dışı edildiği bilgisini de paylaştı.

İKİ ÜLKE ARASINDA HAC GERGİNLİĞİ

İran İslami İrşad ve Kültür Bakanlığı, Suudi Arabistan’la yaşanan vize sorunu ve hacıların kutsal topraklara gidişi ve güvenliği gibi konularda anlaşma sağlanamadığı için İran vatandaşlarının bu yıl hacca gitmeyeceklerini açıklamıştı.

Suudi Arabistan yönetimi ise İranlı hacı adaylarının ibadetlerini yerine getirmesi için İran Hac ve Ziyaret Kurumu heyetinin öne sürdüğü taleplerin karşılandığını ancak İranlı heyetin hac mevsimi düzenlemeleri için hazırlanan anlaşmaya imza atmadığını belirtmişti.

İran’ın dini lideri Hamaney tüm bu gelişmelerin ardından yaptığı açıklamada, Riyad yönetimini “İran vatandaşlarının bu yılki hac ibadetine engel olmakla” suçlamıştı.

Kerbela’da hac için toplanan Şiilerin yeni bidatler ekleyeceği tahmin ediliyor.Değişik dinleri taklit ettikleri bilinen Şiilerin ilginç ayin örneklerinden kesitler:
İmam Hüseyin için Şiilerce yapılan Ayinlerden biri
Yer: İran’ın Merkez İllerinden Kirman- Deh Ziyar
Fetih Medya
İmam Hüseyin İçin ÇAMURLA Matem Tutan İranlı Şiiler !

İran’ın Luristan ( Lorestan ) bölgesindeki Şii Lurlar, Hz. Hüseyin’in şehit olduğu Aşura gününde onun yasını tutmak için garip bir Ayin Yapıyorlar. Onlar Gel-mali adını verdikleri bu törende kendilerini çamurlu suya batırarak İmam Hüseyin’in acısını yaşıyorlar (!)
Fetih Medya
Fetih Medya
İran’ın En Koyu Şİİ Kentlerinden Biri Olan, Azerbaycan Türklerinin Yaşadığı Erdebil Kentinde Aşura Gecesinde Azeriler
İmam Hüseyin Anısına HRİSTİYANLAR Gibi mum Yakıyorlar !

Fetih Medya

Fetih Medya
İran’ın Tarihi- Turistik Köylerinden, Zerdüştlüğün Eski Kalelerinden Ebiyane Köyünde Yaşayan Şiiler
Kaşık Dansı Gibi Bir Törenle İmam Hüseyin İçin Yas Tutuyorlar

Fetih Medya
Bando Mızıkalı Ayin
Fetih Medya
Zincirli Ayin
Fetih Medya

Kerbela Türbesi önünde borazan ve kılıçlı ayin.

Fetih Medya

Fetih Medya -Haber Merkezi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.