İran Rejiminin Meşhur İşkence Fabrikası

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Ocak 2018 | Perşembe 07:29

İran rejimi, sürekli olarak devrilme korkusu ile yaşıyor. Herhangi bir muhalefet biçimine yaklaşımı, bu rejimin güvensizliğini gösterir. Aşırı vahşet söz konusu olduğunda, rejim muhafızlarının esirlere işkence uyguladığı görülüyor.

Cezaevi yetkililerinin rejime karşı konuşan herkese gösterilen insanlık dışı muamelesi tüm devletin güvensizliğini yansıtmaktadır.

Tahran’ın kuzeyindeki Alborz dağlarının eteğinde bulunan Ev Hapishanesi aslında 1972’de Muhammed Reza Pehlevi tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra onun güvenlik ve istihbarat servisi (SAVAK) tarafından işletildi.

Şah’ın muhalifleri

O dönemde, İran Halkları Mojahedin Örgütü’nün (PMOI / MEK) destekçileri de dahil olmak üzere binlerce siyasi tutsak, Şah’ın şiddetli muhalifleri dahil olmak üzere oralarda hapsedildi ve bu noktadan hareketle, dünya’da cehennem şöhreti başlamıştı.

Ev Hapishanesi, dünyadaki en kötü cezaevlerinden biri olmakla birlikte, adından söz etmek, sıradan İran vatandaşlarının kalbindeki korku ve önsezilerin duygularını yaratmaktadır; çünkü siyasi baskı, toplu idamlar ve işkence de eşanlamlıdır.

Bu rezil yer, kendilerini şu anda bu noktada İran İslam Cumhuriyeti Gizli Servisi’nin (VAVAK) kontrolü altında faaliyet gösteren acımasız hapishane gardiyanlarının merhametine kalmıştır.

Fetih Medya

Yasal temsil yok

Sünni Müslümanlar, Öğretmenler, yazarlar, gazeteciler, öğrenciler, avukatlar ve akademisyenler, aslında rejime karşı konuşan herkes, Evin Hapishanesine atılabilirler. Yasal olarak temsil edilmeyen duruşmalardan sonra sanıklar, yanlış kanıtlarla ilgili belirsiz suçlardan dolayı suçlu bulunur ve uzun cezayla mahkum edilirler.

İran rejiminin sürekli olarak inkar etmesine rağmen, Ev Hapishanesi sayısız tutsağın kaderini değiştirdiği işkence fabrikası olarak biliniyor. Hapsedilen entelektüellerin sayısı nedeniyle hapishane Ev Üniversitesi lakabını aldı.

Ev son derece kalabalık bir hapishane olmakla hijyen zayıftır ve İran’ın sıcak yazlarında sıcaklığı 45 dereceye kadar ulaşabilir. Hiçbir klima sistemi yoktur ve hücrelerdeki hava, ter ve insan atığı ile ölçülür. Su kalitesi kötü ve gıda yetersiz. Tıbbi tesisler hemen hemen hiç mevcut değildir.

Çözülmekte olan kararlılık

Bütün bu süreç, tutsak sessizliği bozana kadar bir itiraf baskısının tutulduğu politik tutsakların çözümünü bozacak şekilde tasarlanmıştır. Ardından dış dünyayla olan tüm temas kesilir, aile ziyaretleri ve telefon görüşmeleri yasaklanır ve hatta muhafızlara bile sessiz kalmaları emredilir.

Sayısız mahkum, işkencelerle delirmiş, birileri intihara teşebbüs ederken, başkaları acı içinde hücrelerinin duvarlarına vuruyor, hiçbir tutsağın kaçtığı bilinmiyor.

Evin’in küçük zindanlarında pencerenin karşısında, sağlam bir metal kapı bulunur havalandırma delikleri vardır ve kapının alt kısmında bir kapak takılmıştır; cezaevi muhafızları yemekleri tutukluya buradan verirken üstte kapıdan iletişim için kullanılan bir kapak var.

Evin Hapishanesinde en çok acı çeken tutsak gruplarından biri PMOI / MEK, binlerce üyesi devrimden bu yana yıllar boyunca orada tutuluyor.

1988 katliamı

1988 katliamı sırasında 30.000 muhalif öldürüldü. O zamanki Lider Ruhullah Humeyni’nin rejimine karşı olan herkesi idam edilmesi emriyle yapıldı.

İnfazlardan sonra cesetler gece yarısı toplu mezarlara götürülecek ve bu kanallar derinden kazılmış gizli kanallar şeklinde, ülke genelinde çeşitli gizli yerlerde kazılmış, icra memurları tarafından Lanat-Abad olarak adlandırılan alanlar halinde (Lanetlilerin Yerleri).

Fakat hiçbir şey Evin’de değişmedi.


Kaynak: Asyanın Sesi / Sorumluluk kaynağa aittir.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.