İran, Türk yatırımcıları bekliyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Eylül 2017 | Cumartesi 07:24

İran’ın Kuzey Horasan Eyalet Valisi Muhammed Rıza Salihi, Türk yatırımcıların önünü açmak için ellerinden gelen kolaylığı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Kuzey Horasan eyaleti valilik binasında AA muhabirine konuşan Salihi, “Türk yatırımcıları tarihi İpek Yolu üzerindeki Kuzey Horasan eyaletine davet ediyorum. İşlerini kolaylaştırmak için elimizden gelini yapacağımızdan emin olmalarını isterim.” ifadelerini kullandı.
Salihi, Kuzey Horasan’ın, petrokimya, alüminyum ve çelik üretimi yapan fabrikalara sahip olduğunu kaydederken, at yetiştiriciliği, hayvancılık ve halı dokumanın da bölgenin önemli iş alanlarından olduğunu söyledi.
Kuzey Horasan’ın, birçok tarihi eseri içinde barındıran turistik bir bölge olduğunu aktaran Salihi, bölgenin, coğrafi ve jeopolitik bakımdan, İran’ın tamamına benzer bir yapıya sahip olduğunu ifade etti.
Salihi, “Orman ve çölün bir arada bulunduğu, Türk, Kürt, ve Farisilerin bir arada yaşadığı eyalet olması yönüyle Kuzey Horasan küçük İran olarak bilinir.” dedi.
Kuzey Horasan eyaletinde yağışın az olduğunu, ancak, güneş faktörünün söz konusu açığı kapattığını belirten Salihi, “Güneş enerjisinden faydalanmak için 310 megavatlık sistemlerin kurulumuyla ilgili projemiz var. Şu ana kadar 75 milyon avroluk 30 megavat kapasiteli kısmıyla ilgili anlaşmalar imzalandı.” ifadelerini kullandı. Salihi, göçebe hayatı yaşayan bölge halkına güneş enerjisi paneli çantaları dağıtma projesinin de uygulanmaya başlandığını söyledi.
Salihi, rüzgar enerjisinin de bölgenin önemli enerji kaynaklarından olduğunu vurgulayarak, “Buralarda da rüzgar tribünlerinden faydalanmayı planlıyoruz. 99 megavatlık anlaşmanın ön çalışmalarını yaptık. Bocnurd Serbest Ticaret Bölgesi’yle ilgili çalışmalar tamamlanmak üzere. Ülkenin Türkmenistan sınırındaki bir noktada yer alması yatırımcılara önemli imkanlar sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.
Başşehri Bocnurd olan ve İran’ın kuzeydoğusunda yer alan Kuzey Horasan eyaletinde, yaklaşık 900 bin kişi yaşıyor.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.
Anahtar Kelime: , ,

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.