İran’da, İnsan Hakları İhlalleri Korkuyu Yaymak İçin Bir Araç -Analiz-

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Şubat 2018 | Perşembe 09:38

İran rejimi son protesto gösterilerine katılan vatandaşlarını tasfiye etme konusunda, uluslararası eleştirilere rağmen insan hakları ihlallerini hızla artırdı.

Yaklaşık 8 bin gösterici hâlâ gözaltında akıbetlerinin ne olacağı ise belirsiz. Çünkü bunların hapishanelerde gün geçtikçe sayıları azalıyor.

Teokratik rejimin propaganda kanadı tarafından gelecekteki protesto gösterileri konusundaki karmaşık ve çelişkili ifadeleri yer alıyor.

İran rejimi, protestocuları ziyaret etmek isteyen İran’lı milletvekillerine haftalar sonra izin verdi. Sonunda, sınırlı denetimli bir ziyaret yapıldı. Tahran’ın meşhur Ev hapishanesine.

Milletvekillerinden Ali Reza Rahimi, ziyaret hakkında şikayetçi ve şunları söyledi: “Ziyaretimize eşlik eden kalabalık şaşırtıcı … Yaklaşık 50 kişi milletvekillerine eşlik etti. Tutuklularla yapılan tüm görüşmeler yetkililerin ve teşkilatların huzurunda gerçekleşti “dedi.

Ziyaret sonrasında Ceza İnfaz Kurumunun Başkanı Asghar Jahangir, en az 5 bin protestocunun tutuklandığını doğruladı. Ancak tutukluların görüntülenmesine izin vermedi.

Çocukların infaz edilmesi, insan hakları kayıtlarında yaşanan sıkıntıların açık bir işaretidir. Geçtiğimiz hafta teokratik rejim, Bushehr’in güney limanında 22 yaşındaki Ali Kazemi asmıştı. Uluslararası Af Örgütü’ne göre suç iddiasında bulunulduğunda sadece 15 yaşındaydı. Reformcu grup, darağacına gönderilen çocuk konusunda öfkeliydi.

Fetih MedyaBaşkan Hasan Rouhani 19 Aralık 2016’da Tahran’da İran’ın “Vatandaşlık Hakları Şartı” nın belgesini imzaladı.

Milletvekili Dr. Magdalena Mughrabi, “İran, bu yasa dışı olayı gerçekleştirirken ülkenin utanç verici statüsünü korumak istediğini etkili bir şekilde ilan ediyor ve bu onların suçu” dedi.

Ocak ayında, İran’da başka bir çocuk daha asıldı. Kuzey’deki Noshahr kentinde yaşayan genç bir kız olan Mahboubeh Mofidi, suçlamanın yapıldığı sırada yalnızca 17 yaşında idi. Suçlu olduğu iddia edilen 16 yaşındaki Amir Hossein Jafarpour, üç hafta önce Başkent’in batısındaki Gohardasht Cezaevi’nde infaz edildi.

Tutukluları güvenlik güçlerinin gözaltı merkezlerinde istemeden kandırılarak kendilerine bilgi toplamak ya da intihar etmeye zorlamak için uyuşturucu verildiğine dair raporlar var. İranlı bir milletvekili Mahmoud Sadeghi, “Tutuklu sanıklardan birinin hapishanesinde bulunan yakınlarına göre, [ölümünden önce] bir telefon görüşmesi sırasında ailesine, yetkililerin kendisini ve mahkumları hap almaya zorladığını söyledi. “

Toplu ceza

Hükümet ayaklanmaları bastırmak için mümkün olan her türlü yolu kullanmaya çekinmiyor. “Örtünme protestoları” alevlendiğinde rejim 29 kişiyi tutukladı.

İran’ın yargı sözcüsü Gholam Huseyin Muhseni Eje’I, kadın protestocularının amfetamin kullandıklarını ve “Eylemlerinin organize olduğunun ispatlanması durumunda, ailelerinin bile bedelini ödeyeceklerini” söyledi.

Bu kadınların ailelerini tehdit ederek şunları ekledi: “Eğer bu hareketin parçası oldukları kanıtlanırsa cezalandırılacaklar ve cezalar ağır olacaktır. Bu yalnızca suç işlemiş olanlar için değil, ailelerine de uyarıdır. Aileleri için ciddi sonuçlar doğuracaktır “dedi.

Kesin olan bir şey, protesto gösterilerinin burada kalması ve İran’daki teokratik rejimin, daha fazla kısıtlama, işkence ve infazlar uygulayarak onlara baskı ve işkence yapabileceğini gösteriyor. Dış dünya, rejimi kısa bir baskı üzerinde tutarak protestocuları ve taleplerini desteklemede önemli bir rol oynayabilir.

Hiç kimse, rejimin para konusunda ne kadar çaresiz olduğunu bilmiyor.


Kaynak: Asyanın Sesi / Sorumluluk kaynağa aittir.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.