İran’ın Şam’da bulunan gizli karargahının bilgileri açıklandı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Eylül 2016 | Cumartesi 10:04

İngiltere’nin Daily Mail gazetesi, İran Devrim Muhafızları kaynaklarına dayandırdığı haberinde, ‘İran’ın Şam’da bulunan ve “Cam Ev” adıyla anılan bir karargahtan Suriye’de askeri operasyonlar yürüttüğünü’ iddia etti. ‘Suriye’de İran’a bağlı 60 bin savaşçı olduğunu’ da ifade eden gazete, ‘2011 yılından bu yana İran’ın Esed rejimine 100 milyar dolarlık yardımda bulunduğunu’ belirtti.

İngiltere’nin Daily Mail gazetesi, İran Devrim Muhafızları içindeki kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Suriye’deki savaşta İran’ın oynadığı role ilişkin çarpıcı iddialarda bulundu. Gazete, İran’ın Şam havaalanına yakın bir bölgede bulunan ve “Cam Ev” adı verilen bir karargahtan Suriye’de askeri operasyonlar yürüttüğünü iddia etti. ‘Düşünülenin aksine Suriye’de 16 bin değil, 60 bin İranlı savaşçının olduğunu’ savunan Daily Mail, ‘İran’ın Suriye’de direnişin başladığı 2011’den bu yana Esed rejimine 100 milyar dolarlık yardımda bulunduğunu’ belirtti. Haberde ayrıca konuyla ilgili açıklama yapan istihbarat uzmanlarının bu bilgiyi “inandırıcı” bulduğu bilgisine yer verilirken bunun Batı ülkelerinin İran’ın etkisini hafife aldığı şeklinde yorumlanabileceğine dikkat çekildi.

Fetih Medya

“İran, Suriye’de çok büyük bir gizli savaş yürütüyor”

‘İran’ın Suriye’de çok büyük bir gizli savaş yürüttüğünü’ iddia eden gazete, İran Ulusal Direniş Konseyi’nden yapılan açıklamalara dayandırdığı haberinde, ‘İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in son 5 yıl içinde müttefiki Esed’e milyarlarca dolar değerinde silah yardımında bulunduğunu ve Şam hava limanına yakın bir bölgede bulunan “Cam Ev”den Suriye’de operasyonlar yürüttüğünü’ söyledi. ”Rusya ile birlikte Esed rejimine destek olma konusunda oldukça önemli bir rol oynayan İran karargahında, istihbarat ve karşı istihbarat operasyonları yapıldığına’ dikkat çeken gazete, ‘Cam Ev’de ayrıca İran’ın başkenti Tahran’dan getirilen milyonlarca doların saklandığı kasalar olduğunu’ iddia etti.

Fetih Medya

“İran’ın Suriye’nin pek çok bölgesinde askeri üsleri bulunuyor”

İran Devrim Muhafızları’nın içinde bulunan kaynaklardan sızdırıldığı ifade edilen bilgilerle ilgili değerlendirmelerde bulunan istihbarat uzmanları, ‘söz konusu istihbaratın doğruluğunun bağımsız bir şekilde kanıtlanamayacağını, fakat “güvenilir” olarak değerlendirilebileceğini ifade etti. Daily Mail gazetesi, sızdırılan istihbarata dayanarak Suriye’deki savaşa ilişkin şu yorumda bulundu: “Bu dosya, İran’ın Suriye’deki en büyük savaş gücünü kontrol ettiği konusunda cesur iddialarda bulunuyor. Buna göre, İran’ın Suriye’nin pek çok bölgesinde askeri üsleri var ve İran, Beşar Esed’e savaş için korkulandan çok daha fazla maddi yardımda bulunmuş.”

“Bu iddialar, Tahran rejiminin tahmin edilenden daha kuvvetli olduğunu gösteriyor”

‘İran hakkında ortaya atılan bu iddialar doğruysa, bu durum köktenci Tahran rejimi ve Şii vekillerinin tahmin edilenden çok daha kuvvetli olduğu anlamına geliyor” diyen Daily Mail, Şam Havaalanına yakın bir bölgede bulunduğunu iddia ettiği “Cam Ev”e ilişkin bazı ayrıntılara da yer verdi. ‘Şam’a oldukça yakın bir bölgede bulunan ‘Cam Ev’de 180 oda olduğunu’ iddia eden gazete, ‘İranlı komutanların bu sayede Suriye’deki operasyonlarını daha kolay yürütebildiğini ve Şam’ın düşmesi halinde kaçışlarının kolay olacağını’ ifade etti. Gazete ayrıca karargahta 1000’e yakın personelin yanı sıra mescitler, yaralanan İran askerlerinin tedavisinin yapılabilmesi için 20 yatak kapasiteli özel bir klinik ve milyonlarca doların saklanabileceği tesisler bulunduğunu iddia etti.

Fetih Medya

Fetih Medya

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.