İşgal güçlerinin Filistinli balıkçılara yönelik ihlalleri protesto edildi.

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Temmuz 2019 | Cuma 10:20

Gazze kentindeki balıkçı limanında düzenlenen gösteride İşgal güçlerinin Filistinli balıkçılara yönelik ihlalleri protesto edildi.

Filistinli balıkçılar, çiftçiler ve hukukçular, işgal güçlerinin Filistinli balıkçılara toplu ceza uyguladığını belirterek, balıkçıların Gazze Şeridi açıklarında hiçbir kısıtlama olmadan özgürce avlanabilmelerinin sağlanmasını istedi.

Gazze kentindeki balıkçı limanında bugün (4 Temmuz Perşembe) işgal güçlerinin baskılarını protesto için düzenlenen gösteriye yüzlerce balıkçı ve çiftçi katıldı.

İşgal güçlerinin son günlerde Filistinli balıkçılara yönelik baskılarının yoğunlaştığı, Gazze Şeridi’nde avlanmayı yasakladığı ve avlanma mesafesiyle oynadığı, balıkçıları gözaltına aldığı ve üzerlerine ateş açtığı, teknelerine ve avlanma malzemelerine el koyduğu bildirildi.

Protesto gösterisine katılanlar, Gazze Şeridi sahillerinin Filistinli balıkçılar için tamamen açılmasını ve işgal güçlerinin günlük ihlallerine son verilmesini istedi.

Göstericiler ayrıca uluslararası topluma ve kurumlarına seslenerek, işgal güçlerinin ihlallerine karşı Filistinli balıkçılara himaye sağlanması çağrısında bulundu.

İşgal güçlerinin yılbaşından bu yana Filistinli balıkçılara yönelik 206 kez ihlal gerçekleştirdiği, 203 kez balıkçılara ateş açan işgal güçlerinin 15 balıkçıyı yaraladığı, 28 balıkçıyı gözaltına aldığı ve 11 balıkçı teknesine el koyduğu belirtildi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve işgal rejimi arasında 13 Eylül 1993’te imzalanan anlaşmaya göre Filistinli balıkçıların Gazze Şeridi sahillerinde 20 mil mesafesine kadar avlanma izni veriliyor.

İşgal rejimi sadece 6 mile düşürdüğü avlanma mesafesini direniş gruplarıyla sağlanan ateşkes anlaşmasının ardından 15 mile çıkardı fakat kısa süre sonra yeniden 6 mile düşürdü.

Gazze Şeridi sahillerinde Filistinli balıkçılar için avlanma izni verilen mesafeleri yeniden düzenleyen işgal güçleri, Gazze Şeridi’nin kuzeyinden Gazze kentine kadar 6 mil ve Gazze kentinden Rafah’a sınırına kadar 15 mil olarak belirledi.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.