DAEŞ Cerablus’u tek kurşun atmadan PYD’ye terk ediyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Ağustos 2016 | Cuma 09:23

PYD’nin Münbiç’te ABD himayesinde kontrolü sağlamasının ardından dün öğle saatlerinde DAEŞ’in Cerablus’u savaşmadan terk etmeye başladı. Fırat Nehri’nin batı yakasında yer alan Cerablus -Kobani-Afrin bağlantısı açısından da son ve önemli engel olma özelliği taşıyor.

MUHALİFLERLE ÇATIŞMA RİSKİ

IŞID dün Cerablus bölgesinde Amarna, Çamil, Aşağı Cerablus, Taşatan, Keknece ve Köşe köylerini boşaltarak güçlerini Aktarin ve El Bab bölgesine nakletti. Herhangi bir saldırı ve operasyon olmamasına rağmen DAEŞ’in Cerablus’u boşaltması ABD ve PYD ile muhtemel bir gizli ittifakın sonucu olarak gerçekleştiği değerlendirmeleri yapılıyor. Muhaliflerin dün Çobanbey’i ele geçirmesinin de bu sonucu doğuran etkenler arasında olduğu belirtiliyor. PYD’nin ABD kara ve hava desteği ile batı yönünde ilerleme ve kantonlararasi bağlantı konusundaki ısrarının devam etmesi yakın dönemde muhalif gruplarla da çatışma ihtimalini arttırıyor.

25 BİN SİVİL YAŞIYOR

Tamamı ılımlı gruplardan oluşan kuzeydeki muhalifler PYD ile yakın dönemde yaşanacak çatışmaların hayati önem taşıyacağını ve tüm Suriye’nin kaderini etkileyeceğini kaydediyor. Cerablus’ta yaşanan hareketlilik dolayısı ile Karkamış sınır kapısının hemen yanında bulunan kasaba halkının kaygılı bekleyişi de sürüyor. Cerablus’ta halen 25 binden fazla sivil yaşıyor.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.