İslam Emirliği Sözcüsünden Maivand’daki Katliam Konusunda Açıklama

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Şubat 2018 | Cumartesi 13:23

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi sözcüsü; Kandahar ili, Maivand ilçesi Band Taimore bölgesinde, ABD destekli Afgan ordusunun düzinelerce sivilin ölümüyle sonuçlanan ortak bir operasyon düzenlediğini ve bazılarının da kaçırıldığını bildirdi.

Taliban’a karşı savaş alanında herhangi bir ilerleme kaydedemediği ve gelen darbelerin etkisi altında olduğu için, sivillere saldırarak intikam aldıklarını belirtti.

Ayrıntılara göre operasyonda, bir düzineden fazla köylü evlerinden çıkarılarak şiddetli şekilde öldürüldüler, birçoğunu yaraladı ve kaçırdılar, bunun yanında değerli eşyaları ve diğer kaynakları yağmalandıktan sonra sivil haneler patlayıcılarla yok edildi.

Afgan ordusu daha sonra operasyonun Taliban’a karşı yapıldığını ve 50’den fazla Taliban üyesinin öldürüldüğünü iddia etti.

İslam Emirliği şiddet içeren ve zalimane eylemi en sert ifadeyle kınıyor, işgalci Amerika ve paralı askerlerinin suç modelinden birinin uygulandığı belirtildi.

İnsan hakları organizasyonlarına, medyaya ve bağımsız gözlemcilere, bu insan felaketiyle ilgili toplantı yapmalarını ve bağımsız temsilcilerini bölgeye göndermelerini ve delilleri inceleyerek seslerini yükseltmelerini istiyoruz.

İslam Emirliği bu acımasızlığa tepki vermeyi sürdürecek, işgalciler ve istilacılardan mümkün olan en iyi intikamı alacaktır inşallah.


Kaynak: Asyanın Sesi / Sorumluluk kaynağa aittir.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.