İspanya’daki başörtüsü yasağından geri adım atıldı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Eylül 2016 | Salı 11:56

İspanya’nın doğusunda yer alan Valensiya bölgesindeki okulda müslüman bir kıza uygulanan başörtüsü yasağından geri adım atıldı. Başörtüsünden dolayı okula alınmayan Takwa Rejeb okuluna geri döndü.

AA’da yer alan habere göre, İspanya’nın Valensiya özerk yönetimi hükümetinden yapılan açıklamada, başörtüsünden dolayı okula alınmayan 22 yaşındaki müslüman öğrencinin eğitim hakkının garanti altına alındığı ve okuluna geri dönmesi için gerekli tüm girişimlerin yapıldığı bildirildi.

Bölgedeki Benlliure adlı bir devlet enstitüsünün yönetimi, geçen hafta Takwa Rejeb’in sadece başörtüsünden dolayı sınıfa girmesini yasaklamıştı. Okul yönetimi gerekçe olarak, 2009 yılında aldıkları şapka veya iç çamaşırıyla sınıfa girme yasağını göstererek, aynı yasağın başörtüsünü de kapsadığını ileri sürmüştü.

Okul yönetiminin kararı, Rejeb ve İspanya’daki birçok sivil toplum kuruluşu tarafından tepkiyle karşılanmıştı. SOS Racismo derneği okul yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmuş, İspanya’daki müslüman dernekler de kararı kınayan açıklamalar yapmıştı.

“Bu Bir Yaşam Şekli”

“Bu bir kıyafet değil, yaşam şekli. Ben özgürce seçtim ve bundan dolayı çok gururluyum. Bir yandan bana, özgürce yaşa, diyorlar, diğer yandan özgürlüğümü elimden alıyorlar. Bu tamamen kendileriyle çelişen bir durum. Asla böyle bir durumla karşı karşıya kalacağımı düşünmezdim.”

Rejeb, başörtüsüyle okuluna geri dönebileceğini öğrendikten sonra yaptığı açıklamada,“Sınıfıma geri dönecek olmamdan dolayı çok mutluyum. İnsan özgürlüğü ihlâllerinin önlenmesi için küçük değişiklikler yapılmalı. Yavaş yavaş daha iyiye gideceğiz.” diye konuştu.

Birkaç yıl önce Madrid’in Pozuelo de Alarcon kasabasında da okul yönetiminin başörtülü bir kızı kabul etmemesinin ardından yapılan girişimler ise sonuç vermemişti. Madrid Yüksek Mahkemesi okulu haklı bulmuş, Madrid özerk yönetimi hükümeti ise hiçbir inisiyatif kullanmamıştı.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.
Anahtar Kelime: , , ,

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.