İsrail, HRW Filistin Bölge Direktörü’nü sınır dışı etme kararı aldı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Kasım 2019 | Çarşamba 13:53

İsrail Yüksek Mahkemesi, Salı günü, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Filistin Bölge Direktörü Ömer Şakir’in “İsrail’i boykot girişimi” olarak da bilinen Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar Hareketi’ndeki (BDS) çalışmaları nedeniyle sınır dışı edilmesini onayladı. Karara itiraz etmesi ya da ülkeyi terk etmesi için Şakir’e 20 gün süre verildiği belirtildi.
Mahkeme, Şakir ve İsrail hükümetini uluslararası örgütün insan haklarını korumadaki çalışmalarını tehlikeye atmakla suçlayan bazı İsrailli barış aktivistlerinin itirazlarını reddetti. HRW Direktörü Kenneth Roth, bu kararla İsrail’in, insan haklarına saygı duymayan İran ve Kuzey Kore gibi örgütün faaliyetlerine karşı mücadele etmekle tanınan ülkeler kervanına katıldığını söyledi. Roth, “İsrail hükümeti, insan hakları örgütlerini susturmak ve İsrail halkının çevrelerinde neler olup bittiğini bilmesini engellemek için aldığı baskıcı önlemlerin bir parçası olarak Ömer Şakir’i sınır dışı ediyor” dedi.
Roth, Ömer Şakir’in İnsan Hakları İzleme Örgütü yetkilisi olarak, görevi gereği kim tarafından olursa olsun Filistin insan haklarına yönelik suistimallerin tüm tezahürleri ile mücadele ettiğini açıkladı. Roth, bu sayede dünyanın, Hamas Hareketinin Gazze Şeridi’ndeki ve Filistin yönetiminin Batı Şeria’daki insan haklarına karşı uygulamalarını öğrendiğini söyledi.
Ömer Şakir’in Irak kökenli bir ABD vatandaşı olduğu biliniyor. 1984 yılında Kaliforniya’da doğan Şakir’in 2013 yılından beri hukuk doktorası bulunuyor. İsrailli yetkililer, Nisan 2017’de uluslararası örgütte çalışma vizesi aldıktan bir gün sonra Şakir hakkında soruşturma başlattı ve İçişleri Bakanlığı, Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar Hareketi’nin destekçisi olduğunu iddia ederek ve “istenmeyen kişi” olduğunu vurgulayarak, HRW Filistin Bölge Direktörü’nün İsrail’e girişini engellemeye çalıştı.
Ömer Şakir, bütün bunlara, İsrail’in kendisini üniversite öğrencisiyken sosyal medyada ifade ettiği kişisel açıklamalarından sorumlu tuttuğunu söyleyerek yanıt verdi. Tel Aviv, Şakir’in göreve başlamadan önce paylaştığı bazı yayınların, onun, İsrail karşıtı bir insan olduğunu ve uluslararası boykotun açık bir destekçisi olduğunu açıkça gösterdiğini ifade etti. İnsan hakları meselesinin kendisi için özel bir konu olduğunu ifade eden Şakir, bu konuda sadece Filistin davası için çalışmadığını belirtti. Mısır, Irak ve ABD’de de insan hakları hakkında yazılar yazan Şakir, uluslararası kuruluştaki görevine başladığında, siyasi görüşünü ifade etmesini engelleyen kurallara her zaman bağlı kaldı.
İsrail mahkemesi dün aldığı kararda, İçişleri Bakanlığı’nın Şakir’in sınır dışı edilmesi kararının doğru olduğunu ve İsrail’in boykotla mücadele yasasıyla çelişmediğini söyledi. Mahkeme, sınır dışı edilmesinin uluslararası örgütün çalışmalarını etkilediği iddiasını reddederek, kararın İsrail’de serbestçe faaliyet gösteren örgütünün faaliyetini değil, tek başına Ömer Şakir’i ilgilendirdiğini belirtti. Şakir’e, İsrail’den ayrılması ve karara itiraz etmesi için 20 gün süre verildi.
Knesset’teki (İsrail Meclisi) Ortak Arap Listesi Bloğu Başkanı Eymen Avde, Twitter’dan konu hakkında yaptığı açıklamada, “İnsan hakları aktivisti Ömer Şakir’in sınır dışı edilmesi bize ve dünyaya ne kadar çalışmamız gerektiğini gösteriyor. İsrail tarafından sınır dışı edilen işgal karşıtlarının isimlerini hatırlıyoruz ve işgalin sonunda Filistin’in ulusal ve insani anıtlarına isimlerini kazımaya davet ediyoruz” dedi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.