İsrailli bakandan ‘bağımsızlığa’ destek ve ‘dört parçalı Kürdistan’ iması

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Eylül 2017 | Salı 21:34

Pazartesi günü konuşan İsrail Adalet Bakanı Ayalet Shaked, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlığını desteklediğini bildirerek ABD’ye de “süreci destekleme” çağrısı yaptı.

İsrail Adalet Bakanı, 60 ülkeden bine yakın savunma, istihbarat ve polis yetkilisini bir araya getiren Uluslararası Terörle Mücadele Konferansı’nda önemli açıklamalarda bulundu. 25 Eylül’de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde gerçekleştirilecek bağımsızlık referandumunu değerlendiren Ayalet Shaked sözlerini şöyle sürdürdü:

“İsrail ve Batı ülkelerinin bir Kürt devletinin kurulmasında önemli çıkarları bulunuyor. Bence ABD’nin artık sürece desteklemesinin zamanı geldi”

‘Dört parçalı Kürdistan’ iması

İsrail’in, Kürdistan’ın bağımsızlığını desteklediğini bildiren Adalet Bakanı, Suriye, İran, ve Türkiye’deki Kürt nüfusa dikkat çekerek “en azından Irak Kürdistanı’nın bağımsızlığını destekliyoruz” dedi.

İsrail Adalet Bakanı Ayalet Shaked, 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna destek veren İsrailli ilk yetkili değil. Daha önce de, Jerusalem Post‘a konuşan İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu, ‘Bağımsız Kürdistan’ konusunda olumlu görüşe sahip olduklarını bildirmişti.

2014 yılında Tel Aviv Üniversitesi’nin Ulusal Güvenlik Çalışmaları programında konuşan Netenyahu, “Kürtlerin bağımsızlık isteğine destek vermemiz gerekiyor. Bunu hakediyorlar”demişti.

İsrailli Bakan Shaked ise Ocak ayında Times of Israil‘e verdiği röportajda “Kürtler kadim, demokratik ve hiçbir ülkeye saldırmayan barışsever bir halk. Şimdi onlara yardım etme zamanı” şeklinde konuştu.

Kaynak: Mepa News

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.