Kazak ve Zindanlar arasında etnik çatışma.. 8 ölü 60 yaralı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Şubat 2020 | Cumartesi 18:00

Kazakistan’da Zhambyl bölgesindeki Masanchi köyünde gece yarısı çıkan arbedede 8 kişi öldü 60 kişi yaralandı

Kazakistan‘ın doğusundaki Zhambyl bölgesinde yer alan köylerde gece yarısı arbede yaşandı. Kazakistan devlet başkanı Kasım Cömert Tokayev, çıkan olaylarda 8 kişinin öldüğünü duyurdu. Olayda 60 kişi de yaralandı.

Ön verilere göre, ayaklanmalar sonucunda 30’dan fazla ev, 15 işyeri ve 23 araba hasar gördü. 47 kişi gözaltına alındı ​​ve polis bölümüne götürüldü, iki av tüfeği ele geçirildi.

Tokayev açıklamasında, polis ve askerlerin durumu kontrol altına aldığını, hükümete ise köylerde sakinliğin korunması için adımlar atılması emrini verdiğini ifade etti.

Kazak Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kordai bölgesindeki çatışma hakkında yorum yaptı .
– Zhambyl bölgesinin Kordai bölgesinde holigan gruplar arasında savaş vardı. Provokatörler bundan faydalanmaya çalıştılar. Polis durumu normalleştirdi, kontrol altına alındı. Cumhurbaşkanı Twitter’da, “sorumlular kamu düzenini bozmaktan sorumlu tutulacak” dedi.
Kazakistan’ın Zhambyl bölgesi, Kordai bölgesindeki Masanchi köyünde bir kavga çıktı. Sosyal ağ kullanıcıları Kazaklar ve Zindanlar (Kırgızistan‘da yaşayanlar) arasında bir çatışma olduğunu bildiriyorlar.

Fetih Medya

Zhambyl Oblast Polis Departmanı vatandaşlardan sadece resmi bilgilere güvenmelerini ve söylentiler ve sahte mesajlar yaymamalarını istiyor.

Dungans Derneği başkanı olan KazTag CEO’su Aset Mataev 11 kişinin öldüğünü bildirdi.

Olay 7 Şubat’ta meydana geldi. Sosyal ağ kullanıcıları, olayın Kazaklar ve Zindanlar arasında etnik nedenlerle meydana geldiğini bildirdi.
Kazak köyü Masanchi, Kırgızistan sınırının yakınında bulunan bir sınır köyüdür. Tokmok şehri ile Chu Nehri tarafından ayrılır.

Kazak polisine saldırıldığı iddiası

Kazakistan’ın Zhambyl bölgesindeki Polis Departmanının basın servisi, olayla ilgili bilgiler hakkında yorum yaparak, polis memurlarına yapılan saldırının çatışmanın nedeni olduğunu söyledi.

Polis, “7 Şubat günü akşam saat 2.10 civarında polis memurları, Kordai bölgesi Sortobe köyünde devriye gezerken Honda Odyssey aracını durdurdu” dedi.

Ancak görgü tanıklarına göre polisin ses çıkarmaması için başka bir neden daha var.

Fetih Medya

Kordai bölgesinde yaşayan bir blogcu olan İslambek Dastan, yerel gazeteye verdiği demeçte, “Başlangıçta, iki köyün sakinleri arasında bir kavga gerçekleşti – Karakemer ve Masanchi. Karakhemer’den yaşlı bir adam ciddi bir şekilde dövüldü. Bölgemizdeki Masanchi’ye Dungan yerleşim bölgesi denir, nüfusu Dunganların yüzde 90’ıdır. Kazaklar ve Kırgızlar birazcık, ” diyor.

İki köy arasındaki mesafe üç kilometreden fazla değildir. Talas Nehri üzerindeki bir köprü ile ayrılırlar. İslambek Dastan’a göre, Karakemer sakinleri, polise saldıran bir grup etnik zindanın davranışlarından öfkelendi. Kolluk kuvvetleri, “standart dışı” plakalı araç sürücüsünü polise teslim etmeye çalıştı.

“Polisten saklanan, suçlu sadece evinin avlusunda durdu. Polisin gelişini takiben, suçlunun akrabaları onlara direndi ve yaraladı ” dedi.

Bu iki olaydan birkaç saat sonra öfkeli bir mafya Masanchi köyündeki konutları parçalayıp yaktı. Videolar da olayı doğruluyor.

Ancak, kimin ateş ettiğini belirlemek imkansızdır. Sosyal ağlarda ve habercilerde şu çağrılarla mesajlar ortaya çıkmaya başladı: “ Bölgelerden Kazaklar, Zhambyl bölgesinin Kordai bölgesine geliyor!” Kolluk kuvvetleri köye çekildi.

Polis daha sonra Masanchi köyündeki durumun dengelendiğini bildirdi.

Ancak bu bilgiler Kazakistan Dungan Derneği başkanı Husey Daurov tarafından reddedildi – ona göre köyde ateş başladı ve durum kötüleşti.

“Polisin söylediklerinin aksine, Masanchi’deki durum kontrol altında değil, daha da kötüye gidiyor. Gelen genç erkekler Masanchi köyünde 10’dan fazla eve ateş açtı ve şimdi insanlara ateş ediyorlar, dövüyorlar, polis hiçbir şey yapamıyor. İnsanlar güvenlik güçlerinin gelmesini bekliyor, ancak şu ana kadar durum en kötü senaryoya göre gelişiyor ”dedi.

“10 metreden fazla bir yer yanıyor, itfaiye araçları da görünmüyor. Toplu bir kavga var. “Sadece kavga değil, diğer köylerden gelen muhalif gruplar da yerel sakinlere ateş ediyor ” dedi. Çevre köylerden gelenlerle birlikte bölgede 300 kişinin toplandığı bildiriliyor

Kaynak: ca-news, fakty.ua, www.dunyabulteni.net

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.